Zakladatel dobročinných komunit, teolog Jean Vanier, sexuálně zneužíval ženy!

Teolog Vanier zneužil šest žen!  (Autor: Reprofoto: BBC)
Autor: DH, ČTK - 
22. února 2020
16:36

Zakladatel mezinárodní sítě dobročinných komunit pro práci s mentálně postiženými a kanadský teolog Jean Vanier měl ve Francii sexuálně zneužít při nejmenším šest žen. Uvádí to interní vyšetřovací zpráva jím založené charity Archa (L’Arche), z níž citovaly agentury AFP a AP. 

Vanier loni zemřel ve věku 90 let. Autoři zprávy uvádějí, že duchovní vůdce v letech 1970 až 2005 ženy manipuloval a nutil je k sexuálním stykům.

„Tato zjištění nás šokovala. Bezvýhradně odsuzujeme tyto činy, které jsou v naprostém rozporu s hodnotami prosazovanými Jeanem Vanierem, základními pravidly cti a respektu mezi lidmi a elementárními principy, na nichž je Archa postavena,“ uvedlo vedení Archy ve svém prohlášení. Charitativní komunita působí ve 38 zemích, kde vede 154 zařízení. Snaží se o integraci lidí s mentálním postižením.

Interní vyšetřování vedené nezávislou britskou konzultační společností GCPS si zadala sama nadace, která chtěla vyjasnit podezření, jenž se ohledně nevhodného chování jejího zakladatele objevilo. Zpráva konstatuje, že Vanier si při pobytu ve francouzském Trosly-Breuil vynucoval sexuální styky nejméně s šesti ženami, většinou ve chvílích, kdy ho přišly požádat o duchovní vedení.

„Tyto ženy mluvily o velice podobných skutečnostech spojených s tím, jak (Vanier) své chování ospravedlňoval krajně neobvyklými mystickými či spirituálními výklady,“ uvádí zpráva.

Vanier prý své oběti žádal, aby o tom, co se stalo, nikde nemluvily. Jeho útoky měly podle zprávy negativní dopad na jejich osobní život i další vztahy.

Podle kanadského listu The Globe and Mail byly mezi zneužívanými ženami například jeptišky nebo asistentky jeho charity. Zpráva nevylučuje, že zneužívaných žen mohlo být více.

Vanier patřil k vysoce respektovaným osobnostem z církevního prostředí, v roce 2015 se stal laureátem Templetonovy ceny a byl nominován také na Nobelovu cenu za mír.

liskabystrouska ( 23. února 2020 12:17 )

ale drzely h u by se jim to libilo

tomik007 ( 22. února 2020 18:57 )

VYZERA ako kuzelny dedeczko s carodejnou hulkou

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud