Konec evakuace tisíců v Liberci: Ze sportovní haly muselo zmizet 1400 lidí za 35 minut!

Aktualizováno -
26. září 2019
00:27
Autor: ČTK, yks - 
25. září 2019
19:16

Pyrotechnici zajistili v Liberci leteckou pumu tak, že je bezpečná. Kvůli jejímu nálezu byly evakuovány tisíce lidí. Mohou se začít vracet domů.

Kvůli nálezu nevybuchlé letecké pumy poblíž víceúčelové haly Home Credit Aréna v Liberci evakuovala ve středu policie tisíce lidí. Bombu, která byla nalezena při výkopových pracích, následně zneškodnili pyrotechnici. 

Krátce po půlnoci tak oblast byla opět bezpečná. A lidé mohli zamířit ke svým domovům Mohou se tak začít vracet domů a končí také uzávěry komunikací,“ řekla ČTK policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

Policie byla k nálezu předmětu připomínajícího munici přivolána krátce po 14:30 do Doubské ulice. Pyrotechnik zjistil, že jde o leteckou pumu z druhé světové války a nařídil evakuaci okolí.

Kromě domů se evakuace týkala i nedalekého supermarketu a sportovní haly. „Museli jsme během nějakých 30 až 45 minut vyklidit areál, zhruba 1400 lidí jsme museli dostat z areálu,“ řekl ČTK ředitel sportovního areálu Lukáš Přinda. 

Vedoucí městského oddělení krizového řízení Lubomír Kopp ČTK řekl, že podle registru žije ve vytyčené zóně zhruba 5000 lidí.„Hasiči vyhlásili čtvrtý, nejvyšší stupeň poplachu,“ řekl ČTK liberecký primátor Jaroslav Zámečník. Ve vytyčené zóně je i spalovna a teplárna.

Kvůli zneškodnění pumy bylo nutné uzavřít i přilehlé silnice, upozornila mluvčí. Opatření se dotkne i části silnice R35 v úseku od obchodního domu Makro ke sjezdu u Globusu.

Evakuaci kvůli munici zažili v poslední době například lidé v Plzni, kde policie spolu s hasiči evakuovala asi 20 tisíc lidí kvůli nálezu válečné letecké pumy v areálu atletického stadionu ve Vejprnické ulici. V listopadu 2016 bylo v Brně evakuováno asi tisíc lidí poté, co se v Řípské ulici našla puma z 2. světové války.

Hned dvakrát museli své domovy opustit obyvatelé obcí v blízkosti muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Kvůli explozím v muničních skladech v roce 2014 muselo týden po výbuchu z 16. října 2014 odejít do bezpečí asi 770 lidí z Vrbětic a části obcí Vlachovice a Lipová a také z areálu bývalých Vlárských strojíren. Další evakuace nastala po druhém výbuchu 3. prosince 2014 a dotkla se asi 400 lidí z obcí Lipová a Haluzice i zaměstnanců strojíren.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud