Pondělí 10. května 2021
Svátek slaví Blažena, zítra Svatava
Jasno 27°C

Lucinku (9) potrhal v obličeji pes: Ústavní soud věc smetl ze stolu, majitelé nedostanou ani pokutu

Aktualizováno -
12. září 2019
14:51
Autor: ČTK, dce - 
12. září 2019
10:51

Ústavní soud ve čtvrtek zamítl stížnost rodiny Lucinky K. (9), kterou v Trutnově pokousala v obličeji tibetská doga bez dozoru. Podle Okresního soudu v Trutnově nešlo o trestný čin majitelů psa, nanejvýš o přestupek. S postoupením do přestupkového řízení rodina nesouhlasila, poukazovala na údajně neefektivní a netransparentní trestní stíhání. Dívenka měla ošklivě potrhaný obličej, jizvy jsou dodnes viditelné.

ÚS čtvrteční rozhodnutí zdůvodnil odkazy na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva, která limituje takzvané právo na účinné vyšetřování. Za daných okolností se dívka v postavení poškozené tohoto práva domáhat nemohla. Soud připomněl například to, že dívka nebyla v bezprostředním ohrožení života a vyléčila se.

Neštěstí se stalo v lednu 2017. Majitelé psa uklízeli sníh a nechali otevřenou bránu zahrady, odkud doga utekla na volné prostranství. Opodál napadla tehdy sedmiletou holčičku. Pokousala ji kolem očí a nosu a na temeni. Zranění si vyžádalo třítýdenní léčení včetně devítidenní hospitalizace, ošetření v celkové anestezii a rizika trvalých následků.

Video Lucinku (9) z Trutnova pokousala tibetská doba v obličeji, podle Ústavního soudu k trestnímu činu nedošlo. Dívka se odškodnění nedočká. - Jiří Nováček

Majitelé čelili podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Trutnovský soud ale dospěl k závěru, že způsobené zranění nedosahuje intenzity zohyzdění, jak je definuje trestní zákoník. Trutnovský soud zvažoval změnu právní kvalifikace na lehké ublížení na zdraví z nedbalosti, nicméně nakonec konstatoval, že o žádný trestný čin nešlo.

Rozhodnutí potvrdil Krajský soud v Hradci Králové. Vycházel také z výpovědí nezletilých svědků, podle kterých dívenka psa hladila, přestože na ni vrčel. Nebyla navíc pod dozorem žádného dospělého. Majitelé nakonec patrně nebudou potrestáni ani v přestupkovém řízení. Lhůta na projednání přestupku už minula.

bIecktajp ( 12. září 2019 22:16 )

Dítě hladilo vrčícího nepřivázaného psa bez náhubku na veřejném prostranství. Seš normální? Kdo porušil zákon? Dítě?

.tg.bb ( 12. září 2019 18:41 )

NOZ samozřejmě zná institut majetkové i nemajetkové újmy, ty sáňkovací královno všech moří. Holčička zažila velkou bolest a zůstaly jí na tváři jizvy. Nejspíš bude mít i jizvy na duši.

Lubomír Babáček ( 12. září 2019 16:13 )

Moci ve světě i u nás se ujímají zvrácení lidé. Toť, jako klasická ukázka.

sacred10 ( 12. září 2019 16:09 )

Byl jsem u soudu dvakrát za svůj život ohledně výživného,po rozvodu.Můžu s klidným svědomím konstatovat,že soudci jsou dementi a nemyslící hovada!Takže se není ani čemu divit v případě této holčičky.Přál bych tomu soudci,aby jeho dítě zmrzačil pes!

priserak77 ( 12. září 2019 15:23 )

Byste viděli, kdyby to byla dcera nějakého soudce. Je jasné, že ten pes nepatřil obyčejnému "smrtelníkovi". Slušný člověk nemá v tomto státě zastání.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání