Guru Jára u Nejvyššího soudu doháčkoval: Za jedno znásilnění si má odsedět 5,5 roku

Autor: shp, ČTK, ČTK - 
2. května 2019
13:29

Má smůlu! Nejvyšší soud v úterý zamítl dovolání Jaroslava Dobeše, zakladatele ezoterické školy Poetrie. Tento muž je na veřejnosti nechvalné proslulý jako guru Jára. Neuspěla ani jeho blízká spolupracovnice Barbora Plášková. Oba byli odsouzeni za znásilnění a dostali nepodmíněné tresty. Guru Jára označoval sexuální útoky za tzv. odháčkování. S tím ale u české justice narazil.

Už dříve to s Jaroslavem Dobešem, alias guru Járou nevypadalo moc dobře. Zlínská pobočka krajského soudu mu uložila 7,5 roku vězení, Vrchní soud v Olomouci mu trest zmírnil na 5,5 roku a rovněž u jeho spolupracovnice Barbory Pláškové vrchní soud korigoval původních 7,5 roku na pět let vězení. Oba se rozhodli využít mimořádný opravný prostředek a podat proti pravomocným rozsudkům dovolání k Nejvyššímu soudu.

Odháčkování, nebo něco jiného?

Podle verdiktu oba jako spolupachatelé násilně donutili ženu k souloži. Obžaloba byla původně širší, část rozsudku ale v říjnu zrušil vrchní soud. Dobeš podle obžaloby ženy na různých seminářích „odháčkovával“. Tvrdil, že všemožné problémy žen jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Dobeš tyto háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval.

Ve škole, která nabízela semináře jógy, tantry, astrologie či práce s energií, se podobné praktiky podle obžaloby děly v letech 2004 až 2007. Semináře se konaly například ve Zlíně nebo na statku na Olomoucku. Dobeše s Pláškovou původně krajský soud odsoudil za šest případů znásilnění. V pěti z nich mohlo jít podle vrchního soudu o využití bezbrannosti žen, v šestém případě však došlo k prokázanému znásilnění.

Dívky přivedla do stavu bezbrannosti

Právě za tento případ Dobeše s Pláškovou vrchní soud potrestal. Zbylými případy se bude znovu zabývat krajský soud. Řešit bude na základě odvolání žalobkyně i další dva případy, kde původně Dobeše s Pláškovou zprostil obžaloby. „Krajský soud v Brně se bude momentálně věcí zabývat v rozsahu, ve kterém mu byla věc vrácena Vrchním soudem v Olomouci,“ uvedla Angyalossy.

Podle státního zastupitelství Plášková přivedla dívky do stavu bezbrannosti a Dobeš na nich vykonal soulož, žalobci tvrdí, že u některých žen se poté projevila posttraumatická stresová porucha. Obhajoba to popírala, tvrdila, že šlo o tantrickou praktiku, a nikoliv o soulož.

Oba obžalovaní jsou stíháni jako uprchlí. Od roku 2015 pobývají v imigračním detenčním zařízení na Filipínách.

Video Guru Jára s žáky na Filipínách - Dagmar Světlovská

starypes ( 2. května 2019 18:21 )

Až se vrátí z basy bude mít u řiti tolik háčků, že si na ně budou
moct pověsit kabáty 2 fotbalové jedenáctky.  

tomik007 ( 2. května 2019 18:11 )

Potrebuje vstoupit do ANO, jako prase drbani  

Co_vy_na_to ( 2. května 2019 17:53 )

Debil

petr12 ( 2. května 2019 17:14 )

a slušné ženy mají po jebáni!!

illyria ( 2. května 2019 15:30 )

Tak ty ženy souloží dobrovolně a on je znásilnil? To je doopravdy
směšné... Ještě bych třeba chápala podvod, ale znásilnění?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud