Vánoční pomníčky: Případ „Pražského řezníka“: Trup našli na Štědrý den, ruce slepil páskou

Autor: yks - 
24. prosince 2018
19:00

Je těžké, ne-li nemožné pochopit zvláště v tomto svátečním čase, jaké pohnutky mohou vést člověka k tomu, aby spáchal nejtěžší zločin, úmyslné usmrcení jiné lidské bytosti. Přestože naše země dlouhodobě patří mezi nejbezpečnější místa na světě, ani jí se někdy nevyhne horor, nad kterým stydne krev v žilách. Je dobré si připomínat, že přes nepochybné úsilí kriminalistů, pachatelé některých brutálních vražd strávili další rok na svobodě.

Jedním z případů, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát, je případ, pro nějž se vžilo označení Pražský řezník, i když jak se později ukázalo, jde o označení nepřesné až zavádějící. Všechno začalo 6. prosince 2011, kdy se na tísňovou linku policie obrátil náhodný kolemjdoucí s tím, že v Kunratickém potoce v Praze 4 ke svému velkému šoku objevil ženské ruce.

Ruce někdo oddělil od těla v ramenou. Byly k sobě přilepené páskou a podle všeho se jednalo o ženské končetiny. Muži zákona rozhodili sítě, ale pátrání po člověku, který tyto části těla do potoka odhodil, nikam nevedlo. Stejně tak se nedařilo stanovit identitu oběti. Na Štědrý den našel pejskař venčící na Žižkově svého čtyřnohého přítele lidský trup. Pozdější analýza DNA potvrdila, že jde očásti téhož těla.

Až o několik týdnů později, na sklonku ledna 2012, nalezli bezdomovci v Karlíně, ve čtvrti sousedící s místem posledního nálezu, ženskou hlavu se zachovalými delšími vlasy. Ležela v křovinatém porostu nedaleko Rohanského nábřeží.

Video Nález dvou horních končetin komentuje hlavní vyšetřovatel Josef Mareš - Richard Veselý

Morbidní sérii ukončil až o více než rok později nález nohou, které někdo odložil ve sklepě bývalé zahradní chatky v Hloubětíně. Na základě pro střední Evropu netypických stomatologických nálezů se policistům podařilo určit, že oběť podle všeho pocházela z východní Evropy.

Nyní je už zřejmé, že se narodila na hranicích severozápadní Ukrajiny a jihovýchodního Polska v oblasti mezi Lvovem a Rzeszówen. V Praze žila jen půl roku a pak ji potkal násilný konec. Policisté nyní již vědí, že oběti bylo 40 až 45 let a že byla zhruba 175 centimetrů vysoká a štíhlá.  Měla světlé či plavé vlasy. Na levém rameni poblíž klíční kosti měla mateřské znaménko a zemřela pravděpodobně den před nálezem prvních částí jejího těla. Podařilo se jim také rekonstruovat její podobu.

To nejdůležitější ovšem zůstává zahaleno tajemstvím. Kdo má na svědomí její život? Jisté je jen jedno. Pachatel tohoto zločinu se nezastaví před ničím. Snahy o jeho dopadení se však stále míjejí účinkem.

Policie vyzvala, aby se lidé, kteří ženu na zveřejněném identikitu či modelu poznají, znají její totožnost nebo místo jejího posledního pobytu, přihlásili na lince 158.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud