Bezdomovec z České Lípy v opilosti zabil dva lidi: Dostal výjimečný trest

13. 11. 2018
15:23

Soud v Liberci poslal bezdomovce Františka H. na 28 let do vězení za usmrcení dvou lidí. Vrah na konci minulého roku v rozmezí 14 dnů zabil dva jiné lidi bez domova. František H. nejprve nožem ubodal ženu (†39), po dvou týdnech cihlou ubil spícího muže (†52).

Za dvě vraždy v České Lípě potrestal liberecký soud v úterý bezdomovce Františka H. (23) úhrnným výjimečným trestem 28 let. František H. si ho má odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou. Až mu trest vyprší, měl by být umístěn do zabezpečovací detence. Soud tak rozhodl na doporučení znalců, podle nich je pro společnost nebezpečný. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se na místě odvolal.

Vraždy se odehrály v bezdomovecké komunitě v České Lípě. Muž podle obžaloby na konci loňského roku v rozmezí 14 dnů zabil devětatřicetiletou ženu a dvaapadesátiletého muže. Před soudem František H. nevypovídal, na policii uvedl, že zabíjel v opilosti, ze vzteku a msty. Při dnešní závěrečné řeči se omluvil.

„Chci říci, že vše uhradím a že je mi to líto, že jsem vzal život dvěma lidem," řekl. Rodina zavražděné ženy žádala pro její dvě děti jako náhradu škody za nemajetkovou újmu půl milionu korun. Soud je odkázal na občanskoprávní řízení, protože žádost za rodinu podala neoprávněná osoba.

Rozsudek je přísnější, než žádala státní zástupkyně. Navrhovala 23 let vězení, obhajoba chtěla trest při spodní hranici, což je 15 let.

Bezdomovkyně zemřela loni 17. listopadu, vrah jí zasadil dvě rány do hrudníku nožem o celkové délce 32 centimetrů. Čepel měřila 19 centimetrů. Nůž zasáhl i srdce a plíce, prvotní příčinou smrti byl šok z nadměrných krevních ztrát. Obžalovaný na policii uvedl, že se na ženu zlobil, protože ho vyhodila ze stanu a nadávala mu.

„Když mě někdo naštve, tak nevím, co dělám," uvedl. Původně chtěl ženu „pouze" zbít. Když ale spatřil nůž na rohožce před stanem, vzal jej, a když žena vyšla, zasadil jí jednu ránu do zad a druhou zpředu. Tělo poté odtáhl za kotníky a hodil do jámy.

Druhá vražda se stala 1. prosince v objektu známém jako olejárna v areálu bývalého nádraží. Obžalovaný byl opět opilý a ležícímu muži zasadil třemi cihlami několik silných úderů do hlavy.

Znalec z oboru psychologie u soudu už dřív uvedl, že obžalovaný má snížený intelekt a trpí těžkou poruchou osobnosti s prvky agresivity a výbušnosti. Agresivně se mladý bezdomovec podle svědků choval i dřív. Jeho bývalá družka na policii uvedla, že ji při rozchodu škrtil, na správcovou ubytovny vytáhl nůž.

Další svědek tvrdil, že se František H. pokusil zapálit karavan s muži, s nimiž byl ve sporu. Než na vůz hodil zapálený hadr, zajistil u něj kliku, aby nemohli ven. Nikomu se nic nestalo. Bezdomovec byl v minulosti souzen za krádeže a výtržnictví.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud