Vražda prostitutky v Karlových Varech: K soudu se vrací po 20 letech

Umlátili jí tyčí a utekli na Ukrajinu: K soudu se vrací 20 let stará vražda v Karlových Varech (ilustrační foto)
Autor: dce - 
9. 11. 2018
12:46

Soud v Karlových Varech usiluje o obnovení procesu se třemi Ukrajinci, kteří před 20 lety umlátili tyčí mladou prostitutku. Krátce po činu z Česka utekli a později se objevili ve své domovině. Případ byl tedy předán ukrajinským orgánům, ty ale brzy stíhání zastavili. Krajský soud v Plzni chce teď věc znovu otevřít.

Bylo 22. ledna 1998, když tři Ukrajinci ve věku 20 až 24 let přepadli mladou ukrajinskou prostitutku, která venčila psa. Bili ji železnou tyčí, dokud nepřestala dýchat, a zasadili jí i několik bodných ran. Z místa činu utekli a brzy na to opustili Českou republiku.

Později se ukázalo, že se jednalo o tři dělníky, kteří pracovali na rekonstrukci hotelu Barrandov v Karlových Varech - a nebyli to žádní anonymní pracanti. Protože chodili v bílých pláštích místo v montérkách, říkalo se jim „doktoři".

Pachatele usvědčila mimo jiné i topenářská trubka, kterou použili jako vražedný nástroj - pachová stopa na ní se podle serveru Novinky.cz shodovala s tou z vozu Ukrajinců. Před soudem proti nim ale vypovídal i očitý svědek.

„Nejprve jsem zaslechl hysterické ženské ječení. Když jsem popošel, uviděl jsem ženu, která poletovala mezi třemi muži, kteří do ní jakoby strkali. Pak upadla a oni pokračovali v útoku. Zakřičel jsem, aby toho nechali, nebo zavolám policii. Pak ji nechali a utekli," řekl Zdeněk H.

Motivem bylo patrně vyřizování účtů v ukrajinské komunitě. Soud trojici v roce 2000 odsoudil na 12,5 roku do vězení. Odvolací soud rozsudek zrušil a vrátil k došetření, tou dobou Interpol tři domnělé vrahy vystopoval na Ukrajině. Státní zástupce tedy předal spis ukrajinské straně. Ta ovšem po osmi letech případ uzavřela. U dvou ze tří mužů podle něj nebyla prokázaná účast na vraždě. Třetího zprostil soud v roce 2014 z důvodu promlčení.

To se ovšem nelíbí soudu v České republice a případ chtějí znovu otevřít - trojici mužů tedy zaslal předvolání k soudu a obžalobu. „Očekávám, že to potrvá několik měsíců," uvedla předsedkyně senátu Ivana Růžičková.

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud