Autobusu u Holic nejspíš prasklo kolo: 15 zraněných stále v nemocnici. Hrozí vnitřní krvácení

Autor: yks - 
19. října 2018
11:08

Celkem 41 lidí museli ošetřit záchranáři během čtvrtečního odpoledne a večera po havárii autobusu u Holic na Pardubicku. K dnešnímu dni jich zůstává v nemocnici 15. Podle lékařů nikdo z nich není v akutním ohrožení života. Jenže některá zranění mohou zůstat skrytá.

 

„Když se někdo udeří do břicha, je potřeba ho sledovat,“ uvedl náměstek pro lékařskou péči hradecké nemocnice Zdeněk Tušl. 

Linkový autobus společnosti Arriva havaroval na silnici mezi Holicemi a Sezemicemi nejspíš kvůli prasklé přední pneumatice a skončil na boku mimo silnici. Autobus převážel 50 cestujících. Zasahovat musel i vrtulník.

 

Původní informace hovořící o nehodě autobusu s dětmi se naštěstí nepotvrdily. To ale neznamená, že nebyly mezi zraněnými. Šlo o spoj, který vyrazil ve 14:30 hod z Horního Jelení a do Pardubic měl dorazit v 15:26. V autobuse cestovalo více dětí. Jely z vyučování.

Záchranáři aktivovali kvůli nehodě s desítkami zraněných traumatologický plán. Až na dvě středně těžká zranění, která utrpěly dvě ženy, se ostatní zranění cestujících jeví jako lehká. Někteří ale zůstali na pozorování v nemocnicích v Chrudimi a v Pardubicích.

Hradečtí lékaři ošetřili 11 lidí, pět jich pustili ještě ve čtvrtek domů. Nemocnice Pardubického kraje měly 30 pacientů. Deset pacientů zůstává v chrudimské a pardubické nemocnici. Dvě středně těžce zraněné ženy a dvě děti přivezly sanitky, hasičský autobus dopravil devět osob. Zbylí cestující vyhledali lékařskou pomoc sami.

„Přijeli po vlastní ose v různých večerních hodinách. Byli to většinou rodiče, jejich děti něco pobolívalo, proto s nimi dorazili sami,“ řekla mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová. 

„Řidič je po nehodě potlučený a záchranáři ho odvezli do nemocnice, máme od něj zatím jen kusé informace o tom, že mu před zatáčkou praskla pravá přední pneumatika a nebylo možné udržet autobus na vozovce. V autobuse cestovalo přibližně 50 cestujících,“ uvedl Herden a dodal, že za volantem autobusu seděl řidič s dvacetiletými zkušenostmi. 

„Běžně vozí i dálkové zájezdové spoje po celé Evropě,“ řekl Herden. Podle mluvčí krajské policie Markéty Janovské test u řidiče vyloučil alkohol a omamné látky. Herden dále uvedl, že v autobusu mohlo jet víc lidí, než je kapacita míst k sezení. Podle něj je běžné, že někteří cestující během jízdy stojí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud