Gangy v Mexiku už ani nezametají stopy: 166 mrtvol naházeli do jam i s průkazy totožnosti

7. září 2018
10:44

Mexické úřady objevily na východě země hromadný hrob s ostatky 166 lidí. Včera o tom informoval prokurátor státu Veracruz známého násilnou činností drogových kartelů. Tajné pohřebiště patří podle mexických médií k největším, která se dosud podařilo odhalit.

Prokurátor Jorge Winckler uvedl, že těla byla pohřbena před nejméně dvěma lety. Policisté je našli v celkem 32 pohřebních jámách, do kterých obvykle zahrabávají své oběti členové zločineckých skupin. Poblíž hrobů objevili 114 průkazů totožnosti patřících pravděpodobně mrtvým. V jámách byly rovněž zbytky šatstva či osobních věcí.

Vyšetřovatelé dostali tip na hromadné pohřebiště od svědka a pátrali pomocí dronů či georadarů, než začali přibližně před měsícem hroby odkrývat. Podle Wincklera není vyloučeno, že pátrání povede k nálezu dalších obětí. Během uplynulých dvou let našla policie v jiné lokalitě státu Veracruz 253 těl. Na místo poblíž veracruzské metropole Xalapa je upozornili příbuzní obětí, kterým domů přišly ručně kreslené mapy s umístěním hrobů.

Veracruz byl dlouhodobě dějištěm bojů mezi vlivnými kartely Zetas a Jalisco. Zločinci tu však tak jako v dalších mexických státech také unášejí pro výkupné a oběti únosů často končí v hrobech, stejně jako gangsterům nepohodlní lidé.

 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud