Čech obviněný z terorismu u soudu propadl: Důkazy údajně hovoří o jeho vině

Čech obviněný z terorismu u soudu propadl: Důkazy údajně hovoří o jeho vině (ilustrační foto)
Autor: ČTK, dce - 
16. 8. 2018
14:36

Údajný terorista D. K. z Prahy neuspěl u Ústavního soudu se stížností na zahájení trestního stíhání a uvalení vazby. Tvrdil, že je sice islamista, který má rád pyrotechniku, plánování teroristického útoku ale odmítá. O opaku podle Ústavního soudu hovoří posbírané důkazy. Policie u muže doma našla chemikálie potřebné k výrobě výbušniny a v počítači návodná videa.

Soud označil stížnost za zjevně neopodstatněnou, nezjistil porušení mužových práv ani diskriminaci z náboženských důvodů, na kterou obhajoba poukazovala. Ústavní soudci rozhodli už v dubnu, teprve ve středu ale anonymizované usnesení zpřístupnili ve své databázi.

"V mezičase justice vazbu řešila ještě jednou, 29. května mužovu stížnost zamítl Městský soud v Praze," potvrdila jeho mluvčí Markéta Puci.

Muž v ústavní stížnosti proti prvotnímu rozhodnutí o stíhání a vazbě označil veškerá obvinění za neoprávněná, stíhání pokládá za účelové a diskriminační. Připustil, že v roce 2015 konvertoval k islámu a že má zálibu v pyrotechnice. Teroristické činy ale prý vždy odsuzoval.

Pro závěr, že se přiklání k radikálnímu islámu, neměli policisté podle něj žádné podklady. Za důkaz muž nepovažuje skutečnost, že se oblékal v "army stylu", že měl knížky s náboženskou tematikou, ani to, že na facebookovém profilu vystupoval pod muslimským jménem a sdílel fotografie a příspěvky, které údajně měly za cíl propagovat terorismus.

"Stěžovatel není stíhán z důvodu, že konvertoval k islámu a cítí se být pravověrným muslimem, neboť důvodné podezření z přípravy teroristického útoku je podepřeno jinými skutečnostmi a důkazy shromážděnými před zahájením jeho trestního stíhání a vzetím do vazby a vyjmenovanými ve všech napadených rozhodnutích," stojí v usnesení ÚS.

Soud v usnesení rekapituloval, že při domovní prohlídce se našlo množství pyrotechniky a chemikálií, které podle předběžného vyjádření policejní pyrotechnické služby postačovalo na výrobu výbušniny s hromadným účinkem dosahujícím intenzity granátu. Policisté ani státní zástupci muži neuvěřili, že chtěl vyrábět jen rachejtle na oslavu Silvestra a Nového roku. Silvestrovské oslavy jsou totiž v rozporu s doktrínou, ke které se muž hlásil.

V notebooku policie údajně našla videa zobrazující popravy, ale také návodná videa, jak vyrobit bombu či jak skrytě upevnit výbušninu na těle i ve vozidle a poté odpálit. Nešlo prý o jednoduše dohledatelná videa pro běžného uživatele internetu.

"Rozhodující orgány tak vycházely z podloženého podezření, že se stěžovatel stíhaného jednání dopustil," konstatoval ÚS.

Případ řešila Národní centrála proti organizovanému zločinu. Podávání informací má ale vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze, které zatím na dotaz ČTK nereagovalo. Případ nechtěl pro ČTK komentovat ani mužův advokát, zdůvodnil to profesní odpovědností a povinností advokátní mlčenlivosti.

Doporučujeme
tomik007 ( 16. srpna 2018 17:01 )

"Konvertoval k islámu a má zálibu v pyrotechnice" - urcite z okoli Brna

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud