Romové z celého světa proudí do Piešťan kvůli svatému muži: Mesiáš, nebo podvodník?

Autor: edk - 
19. 7. 2018
06:30

Známé lázeňské město je vzhůru nohama! Do jednoho z městských parků v Piešťanech už několik dní putují velké skupiny Romů z celého světa. Doufají, že právě na ně se usměje štěstí a budou se moci setkat s mužem, který prý dělá zázraky na počkání a umí uzdravovat! 

Identitu „zázračného mesiáše“ však nechtějí nikomu prozradit. Ani si nejsou jisti, zda v avizovaný den přijde, či nikoliv. Prostě se zjeví a znovu zmizí. Vedení města má však obavy. Podle nich jde o místní „známou firmu“, a ne o mesiáše. Obávají se, že z bývalého hřbitova vznikne poutní místo!

Situace v parku u Pažitského mostu se začala dramatizovat asi před šesti dny. Podle našich informací se jednomu Romovi ve snu zjevila Panna Marie a sdělila mu, že jistý Marián z Piešťan má nadpřirozené léčitelské schopnosti a pomůže lidem s jejich bolestmi a trápeními. „Nic se tu neděje, jděte pryč,“ reagovali včera na zájem novinářů Romové, kteří na svého mesiáše hodiny netrpělivě čekali. „Máme jen sraz Romů ze Slovenska a ze zahraničí. O nic jiného nejde,“ snažily se mlžit romské ženy.

Léčitel přichází jako duch

Pravdu však prozradili muži, kteří byli z jeho údajných zázraků celí pryč. „Ano, chodí sem svatý muž, který léčí lidi! Žije střídmě, pije pouze vodu, jí chléb, málo spí a ani na záchod skoro nepotřebuje chodit. Je to svatý člověk, kterému stačí jediný pohled a hned ví, co koho trápí a jakou má nemoc.“ O jeho zázracích již začaly kolovat různé zvěsti. „Na vlastní oči jsem viděl, jak asi 10letá dívka, která měla obrnu a byla na vozíku, po jeho léčbě nejenže hýbala rukama, ale sestoupila z vozíku a normálně chodila,“ prozradil jeden z Romů. „Byl jsem svědkem, jak člověk, který téměř neviděl, po jeho zásahu začal normálně vidět,“ dodal druhý, který se již nemohl dočkat jeho příjezdu. Nikdo totiž neví, zda vůbec, a hlavně kdy v daný den přijde. Samozvaný mesiáš včera nakonec do parku, který byl kdysi hřbitovem, dorazil krátce po poledni. Přišel pěšky a ztratil se v davu.

Opravdu léčí nezištně?

Podle přítomných jsou jeho služby zdarma, od lidí prý nic nebere. „Nabízeli jsme mu peníze i zlato, někteří opravdu hodně, ale všechno odmítl. Dělá to proto, že chce lidem pomoci a nestojí ani o publicitu. Léčí Romy i bílé, protože pomoc potřebují všichni. Mezi námi Romy se pověst o něm rozšířila velmi rychle i proto, že je tu mnoho těžce nemocných. A on nám může pomoci,“ řekli nám přítomni. Podle našich informací však mesiáš Marián až tak nezištně a zdarma neléčí. Jen nikdo nechce nebo nesmí říct, co mu za jeho „zázračnou léčbu“ dal. A možná jeho schopnosti nebudou až tak nadpřirozené, jak se traduje. Podle informací, které se nám podařilo získat, má jít o místního obyvatele, který se pohybuje ve skupině drogově závislých lidí. „Léčí v parku, ale měl by si na to pořídit třeba nějaký byt. Je to hrozné, protože Romové si tu z toho zřejmě udělají poutní místo,“ pohoršovala se obyvatelka z nedalekého sídliště. A že nebyla daleko od pravdy, potvrzují i slova Romů z parku. „Chystají se sem Romové z Anglie, Maďarska, Belgie, ale dokonce i z USA. Všichni se s ním chtějí setkat! Teď tu potkáte převážně Čechy,“ poznamenal jeden z čekajících.

Město to zatím zakázat nemůže

S Romy čekajícími na svého „zázračného léčitele“ má však problém okolí, a už i radnice, které si lidé stěžují na špínu a výkaly hromadící se v parku. „Město se touto problematikou intenzivně zabývá. Vedení a odpovědní pracovníci iniciovali jednání se zástupci státní i městské policie, a taky se Službami města Piešťany. Seskupování obyvatel město ze zákona nemůže zakázat,“ řekla mluvčí piešťanského magistrátu Eva Bereczová, podle které policie na místě zesílila i hlídkovou činnost a pro zajištění pořádku tam dočasně přistavili kontejner. „Abychom zachovali hygienické standardy a ochránili obyvatele i návštěvníky města, tak jsme se s žádostí, jak dále postupovat, obrátili i na další orgány specializované státní správy, ať už jde o ministerstvo zdravotnictví, nebo o Úřad zmocněnce pro romskou problematiku,“ dodala mluvčí magistrátu.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud