Neděle 20. června 2021
Svátek slaví Květa, zítra Alois
Polojasno 33°C

Uprchlou pumu ve Zvoli u Prahy konečně chytili: Šelma byla uspána

Autor: shp - 
30. června 2018
22:23

Konečně ji mají! Uprchlého sedmiletého samce pumy americké Mourka, který utekl z výběhu zooparku ve Zvoli u Prahy, se podařilo chytit. Šelma byla uspána, ale je v pořádku.

„Před několika minutami se podařilo uprchlou pumu uspat a zajistit,“ informoval na webových stránkách Zvole sám starosta Mirek Stoklasa, který si konečně oddechl. Mourek pláchl ve čtvrtek. „Bude vrácena do svého výběhu, a proto ruším veškerá opatření a doporučení. Tím však nekončí snaha o ukončení činnosti ZOO na katastru obce,“ dodal starosta. Zoopark je totiž na místě nelegálně.

Obec se ho proto snaží neúspěšně zrušit. Puma navíc utekla při krmení, což na zoopark, kde jsou zvířata držena v dřevěných klecích, nevrhá vůbec dobré světlo. Pumu pomáhala hledat také specializovaná odchytová služba z Karlových Varů, kterou kontaktoval majitel zoo. Starosta od čtvrtka varoval obyvatele před hrozícím nebezpečím, upozorňoval například, že překážkou pro pumu není ani plot. Apeloval na rodiče, aby si hlídali své děti, které by se mohly stát snadnou kořistí pumy.

Ze zooparku utekla puma také loni v červenci. Podle ředitele zooparku Tomáše Machače poškodil tehdy neznámý pachatel v noci klec, ve které se puma nacházela. Podle Stoklasy stojí stavby a kotce v zooparku nelegálně, chovatel ale má povolení k chovu zvířat. Stavební úřad loni Machačovi nařídil stavby odstranit, což neučinil.

"Stavební úřad si pohrával s myšlenkou, že prodlouží lhůtu na odstranění o dva roky. Něčím to podmínkoval, chovatel nic z toho nesplnil. Na základě stížnosti na krajský úřad byl stavební úřad napomenut, že jedná nesprávně a že má přejít k odstranění těch staveb, že by zoo zanikla. Bohužel nic z toho se nestalo," řekl již dříve starosta.

Stoklasa na webu také uvedl, že v souvislosti s útěkem pumy vyzval majitele, aby jako vstřícný a preventivní krok přesunul všechny své kočkovité šelmy mimo katastr Zvole do odpovídajícího zařízení.

kukuku ( 1. července 2018 10:43 )

Zajet si na školení do ZOO Liberec. Tam se lvům podařilo zvednout dvířka, dostat se k tygřici a zopakovat si "lov v přírodě".

amadina ( 1. července 2018 10:26 )

Tak před pár dny to byl dvouletý samec, teď zase sedmiletý? Hlavně, že se kočka nezatoulala daleko a je v pořádku. A tady se zase někdo snaží plést do toho politiku. Proč hned bordelstát?

janakveton ( 1. července 2018 09:33 )

No tak sláva! Teď jen zajistit, aby se to příště neopakovalo. Vlastně už potřetí!

kukuku ( 1. července 2018 09:06 )

Ale žrát trávu se v rámci pražského experimentu nenaučil.

naidka ( 1. července 2018 08:16 )

Sláva, Mourek přežil.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání