Za pašování heroinu dostávali 150 tisíc! Češi rozkryli 60členný gang pašeráků

Heroin skrytý v kufru Terezy, který odhalili pákistánští celníci.
Autor: ČTK - 
12. června 2018
11:34

Národní protidrogová centrála v Česku zadržela a obvinila 60 lidí z pašování kokainu a heroinu do Austrálie, kam dopravili několik set kilogramů drog. Organizátoři v tuzemsku na tuto činnost najímali kurýry s dluhy nebo nízkými příjmy. Pašerákům drog hrozí deset až 18 let vězení, oznámil dnes na tiskové konferenci ředitel NPC Jakub Frydrych.

Obchodníci s drogami k pašování využívali vlastní cestovní kancelář, kde pro kurýry naplánovali individuální dovolené s odletem z Prahy přes USA nebo Thajsko do Austrálie. Najatý pár kurýrů podle policie dostal na cestu čtyři kufry a telefon s předplacenou kartou. Při mezipřistání se uskutečnila výměna kufrů, v nichž nově byly drogy. Při cestě přes USA byl v kufrech ukrytý kokain, při cestě přes Thajsko zase heroin.

Mezi obviněnými je podle Frydrycha hlavní organizátor a dalších pět jeho nejbližších spolupracovníků, kteří najímali kurýry a starali se o logistiku trestné činnosti. "Dvojice kurýrů za jednu cestu přepravila 20 kilogramů drog. Za dobu dvou let tato skupina vypravila nejméně 38 cest a 780 kilogramů drog," uvedl Frydrych.

Zdůraznil, že odměny pro najímané kurýry byly maximálně 150.000 korun pro dvojici, což považuje za zanedbatelné proti riziku, které jim hrozilo. Například v Thajsku se běžně za pašování takového množství drog uděluje doživotní vězení.

Česká protidrogová centrála na případu spolupracovala s americkou DEA a australskou federální policií. Případ v Česku dozoruje Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích.

 

tarzanzroduopic ( 12. června 2018 12:42 )

Proč nepočkali, až pojedou zase přes Thajsko a pak nekontaktovali thajské letiště?! Mohlo to být vybaveno rychle, čistě, pašeráci by dostali trest smrti a nikdo by se s nimi nemaznal jak u nás. Takhle je budeme živit u nás v luxusním vězení a ještě se z nich nakonec udělají hrdinové jak z té Hradišťské pí-či...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud