Smrt četníka Aloise (†97): Bojoval s nacistickou i komunistickou diktaturou

Alois Staňa zemřel ve věku 97 let.
6. 5. 2018
06:10

Bylo mu úctyhodných 97 let, když zemřel. Za svůj život toho ale zažil hodně. Alois Staňa se musel podotýkat s nacistickou i komunistickou diktaturou. Nikdy však nepřestal myslet na svou rodnou zemi.

Shodou šťastných okolností a pomoci jednoho z pražských policistů se mu místo nuceného nasazení či vězení podařilo přihlásit k protektorátnímu četnictvu. Jeho první a poslední četnickou stanicí se stala stanice v Horní Cerkvi na Českomoravské vrchovině.

U místního obyvatelstva se pak znelíbil svým nadřízeným a bylo proti němu dokonce zavedeno disciplinární řízení, které však vzhledem ke svědectví o jeho činnosti za války i po ní skončilo v jeho prospěch, uvedl web Policista.cz

V roce 1947 se na radu svého přítele poslance Oty Hory rozhodl opustit Sbor národní bezpečnosti a vstoupit k řadám finanční stráže. I ta už ale vzhledem k měnícímu se politickému klimatu měla brzy zaniknout.

Pro policistu byla nejkrásnější doba v uniformě, když byl převelen nejdříve na stanici Sboru národní bezpečnosti v Chotovinách a posléze v Českých Žlebech. Zde mohl být nejen v lůně šumavské přírody, kterou si zamiloval, ale zároveň zde potkal svou ženu Milušku, která se po zbytek života stala jeho oporou.

Doporučujeme
tenco ( 6. května 2018 09:56 )

Plesku, zajímalo by mě, kolik platíte těm vaším idiotům se základním vzděláním, kteří neumí ani zkopírovat vybraný útržky z webu policista.cz.

tenco ( 6. května 2018 08:45 )

Přesně, článek který nemá hlavu ani patu.Řekli jméno a toť vše.

dartwader ( 6. května 2018 08:14 )

Nic proti, pán byl asi dobrý, ale vypovídající hodnota článku je o hov.ně. Otázky zni: proč se o něm teď píše? Kdy zemřel? Proč byl u místního bobyvatelstva neoblíben? Jak bojoval proti nacistům a komunistům? Ten článek je nedokončený a zřejmě jej psal někdo, kdo chtěl zkusit psát do novin

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud