Novinář Kmenta o popravě slovenského kolegy: Stopa vede do Česka?!

Autor: ljš - 
26. 2. 2018
18:59

Nejznámější český investigativní novinář Jaroslav Kmenta (49) je v šoku z vraždy svého slovenského kolegy Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. Na svém Facebooku odhalil část temného pozadí brutálního činu. Podle něj se vyšetřovatelé popravy spojili s českou policií. Proč?

"Do vyšetřování případu vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka se zapojila i česká policie. Potvrdily mi to policejní zdroje," uvedl Jaroslav Kmenta. Podle něj jde o vyřízení žádosti o spolupráci. "Nejde o podezření, že by vrah pocházel z Česka, nebo že by sem mířila hlavní větev vyšetřování," upřesnil Kmenta.
¨
Důvodem je skutečnost, že s Českem byla výrazně spojena činnost oběti. "Kuciak totiž spolupracoval s Českým centrem pro investigativní žurnalistiku. Tato organizace je zapojena do mezinárodní sítě investigativních novinářů z USA, Velké Británie či Německa. Tito zahraniční žurnalisté se před několika lety dostali k materiálům známým jako Panama Papers, což jsou údaje o firmách a lidech, kteří si "ulívali" peníze do zahraničí do daňových rájů," vysvětlil Kmenta.

Kriminalisté mohou od českého centra, které analyzovalo uniklé bankovní informace i pro Slovensko, získat cenné informace a dostat se na stopu Kuciakových odhalení. "Jako jednu z možných verzí teď slovenská policie vyšetřuje, že vražda mohla souviset právě se sérií reportáží Jána Kuciaka, jejíž původ je v uniklých dokumentech Panama Papers. Kuciak s českým centrem úzce spolupracoval. Od uniklých bankovních databází se dostal na jména a firmy, které souvisely s vlivnými slovenskými podnikateli," uvádí český novinář.

Připomněl také podobný osud maltské novinářky Daphne Caruanové Galiziové, kterou loni v říjnu zabila bomba v jejím autě. I její smrt totiž mohla souviset s kauzou Panama Papers. S daňovými úniky totiž spojila samotného premiéra ostrovní země.

Kuciak se jako reportér online portálu Aktuality.sk věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval.

Loni Kuciak na sociální síti podle médií napsal, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi. Policie oznámení uzavřela s tím, že nešlo o trestný čin a ani o přestupek.

V souvislosti s kauzou Panama Papers Kuciak spojil například podnikatele Ľuboše Vargu. Další texty měly vyjít letos.

Kdo je Jaroslav Kmenta

Jaroslav Kmenta (49) je investigativní novinář a spisovatel, který v současnosti působí v časopise Reportér. Zabývá se odhalováním korupce, propojení politických, podnikatelských a mafiánských kruhů. Je autorem knih Kmotr Mrázek, Padrino Krejčíř, Svědek na zabití nebo Boss Babiš

Poslední článek Jána Kuciaka o propojení italské mafie a slovenské politky najdete zde >>>

Video Slovenský policejní prezident: Novináře zabili zřejmě kvůli jeho práci - TV JOJ

Video Záběry z místa činu: V téhle ulici někdo zastřelil slovenského novináře a jeho přítelkyni - Joj TV, Blesk Zprávy

Vše o smrti novináře Jána Kuciaka čtěte zde >>>

xiioma ( 27. února 2018 09:53 )

Zeman se odmítl vyjádřit. Jak jinak. Ale Ovečkyn ihned využije příležitost, napadat Zemanovi kritiky, kterým se vcelku logicky, nelíbí jeho výpady, vůči novinářům. Tfuj, hradní špína.

hrdadaxo ( 27. února 2018 09:43 )

Bezpečnostný analityk : slovné útoky na novinárov zo strany oligarchov či politikov sú na Slovensku na dennom poriadku. Bezpečnostný analytik a bývalý novinár Milan Žitný si myslí, že týmto otrasným činom sa prekročili všetky doterajšie hranice. E. Kordovi rozbili auto, P. Tóthovi vypálili, ale na život sa nikomu nesiahlo. Toto je za hranicou všetkého, čo sa môže stať v právnom štáte.

hrdadaxo ( 27. února 2018 09:39 )

Okrem toho sa venoval aj predraženým zákazkám IT firiem a daňovým podvodom. Najčastejšie skloňovaným menom v jeho článkoch bol práve podnikateľ Marián Kočner (54), ktorého meno sa vyskytlo aj v mafiánskych zoznamoch. Toto sú niektoré z najväčších káuz, na ktoré si Kuciak stihol posvietiť. Obchody so zbraňami na Ukrajine Svoje prvé články Kuciak napísal ku kauze o slovenských väzbách v mega­škandále s tunelovaním ukrajinskej štátnej firmy Ukrspecexport, ktorá mala monopol na obchod so zbraňami a s vojenskou technikou. „Podľa ukrajinskej prokuratúry išla v miliónových kšeftoch s vojenskou technikou aj slovenská firma Aeroprogres. Tá mala za 1. Ficovej vlády monopol na našom ministerstve obrany,“ napísal vo svojom článku. Počiatek a IT firma Anexit Neskôr mladého reportéra začali zaujímať veľké štátne zákazky v oblasti IT. V rokoch 2015 a 2016 si posvietil najmä na firmu Anext, ktorá sa spája s exministrom Smeru Jánom Počiatkom. Kuciak opísal, ako Anext „ryžoval“ na ministerstve školstva, v Štatistickom úrade či v Železničnej spoločnosti. K Počiatkovi sa vrátil aj v súvislosti s dvojmiliónovým úverom, ktorý dala štátna banka podnikateľom blízkym Počiatkovi na stavbu pivovaru na Donovaloch. Na pochybné podnikanie Anextu upozornil naposledy pred pár týždňami. Nič nenechal Nič nenechal na náhodu. Minister dopravy Ján Počiatek Zdroj: mp Pracoval na talianskej mafii Novinár Tom Nicholson s Kuciakom v posledných dňoch spolupracoval na kauze prepojenia talianskej mafie na eurofondy na východe Slovenska. Ako povedal pre Denník N, išlo o podozrenie, že kradnú eurofondy a posielajú ich naspäť do Talianska. „Jano pracoval na skupine, ktorá pravdepodobne mala prepojenie na mafi ánsku skupinu Ndrangheta z Kalábrie,“ povedal s tým, že pre nich to mohlo znamenať koniec v čerpaní eurofondov. KOČNEROVE ŠKANDÁLY Podvody v Technopole Kuciak priniesol správu o tom, že Kočnerovo meno sa vynorilo pri zvláštnych prevodoch nehnuteľností okolo bratislavského Technopolu n

karel ( 27. února 2018 09:12 )

Kmenta, živící se placenými úniky informací z policejních zdrojů, a ještě se tím chlubí, se může celkem přesně podívat, co ho čeká

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud