Popravu otce a jeho ženy mu nedokázali: Za přípravu vraždy tety dostal ale Nárožný 13 let

Autor: ČTK ljš - 
4. prosince 2017
14:01

Za přípravu vraždy své příbuzné potrestal olomoucký krajský soud dvaačtyřicetiletého Pavla Nárožného z Přerova 13 lety vězení. Podle rozsudku chtěl zabít svou tetu, která spravovala majetek po jeho zavražděném otci. U soudu zaznělo, že Nárožný chtěl ženu zabít palcátem, pomoci mu k tomu měla jeho známá. Nárožný po celou dobu vinu popíral. Muž se zároveň zodpovídá u jiného soudu z vraždy svého otce a jeho manželky z roku 2009, těla manželů se dodnes nenašla.

Soud dospěl k závěru, že Nárožný svou tetu „zamýšlel a plánoval úkladně usmrtit“. „Věc je specifická, jde o přípravu vraždy. Je rozdíl, když se dokazuje dokonaná vražda nebo vražda ve stadiu pokusu, a něco jiného je, když řešíme přípravu vraždy, tedy první, vývojové stadium. To dokazování má určitá specifika. Dospěli jsme v senátu k jednoznačnému názoru o vině obžalovaného,“ uvedl soudce Aleš Vašků.

Vraždu muž podle soudu začal plánovat od 26. října 2015, kdy dostal od soudu nařízení k vystěhování z domu. Nejprve zamýšlel ženu srazit autem, poté ke svým plánům využil tehdejší známou, která u něj bydlela. Na pokyn Nárožného koupila dvě různé paruky, opatřila si tmavé oblečení, trubku a hmoždíř. Z tyče chtěl Nárožný udělat palcát.

Jeho známá měla na místo dojet na kole v paruce, psovi předhodit návnadu otrávenou tisem a Nárožného tetu udeřit do hlavy. Na místě chtěli nastražit i falešné stopy odkazující na dalšího spolubydlícího. Žena ale nakonec vraždu neprovedla a utekla. Policisté ji následně zadrželi kvůli krádeži peněz Nárožnému, při výpovědi se k přípravě vraždy přiznala.

Před soudy Pavel Nárožný stanul poprvé v červnu 2011 kvůli obžalobě z vraždy svého otce a jeho manželky. V kauze ho krajský soud třikrát zprostil obžaloby, vrchní soud však rozsudek pokaždé zrušil.

Naposledy byl Nárožný ve veřejném jednání zproštěn obžaloby v září 2014. Loni v dubnu vrchní soud v neveřejném jednání rozsudek zrušil a případ nařídil projednat jinému senátu. Kauza se tak dostala do Ostravy, kde je nyní jednání odročeno na neurčito. Rozsudek v případu týkajícího se přípravy vraždy je tak prvním, kdy je muž soudem potrestán.

Video Žena, kterou plánoval zavraždit její synovec Pavel Nárožný - Pavel Ryšlink

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud