Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

135 milionů odškodné? Kvůli nezákonnému stíhání mu zkrachovala firma a manželka spáchala sebevraždu

Ilustrační foto  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: dce, ČTK - 
29. listopadu 2017
12:07

Vlastimilu L. se kvůli nezákonnému stíhání zhroutil život jako domeček z karet. Nedovolené ozbrojování, ze kterého byl viněn, nakonec skončilo jen u přestupkové komise. Jeho firma na výrobu střeliva ale zatím zkrachovala a jeho manželka spáchala sebevraždu. Jeho vlastní zdraví se velmi zhoršilo a utrpěla i jeho pověst. Soudy požádal o odškodné 135 milionů korun. Neuspěl, ale nyní jeho případ Nejvyšší soud vrátil k projednání.

Vlastimil L. později požádal o satisfakci. Majetkovou újmu vyčíslil na 35,4 milionu korun. Vznikla prý kvůli zabavení nábojů, se kterými jeho firma nemohla obchodovat, nedokázala hradit své závazky a skončila v konkurzu.

Nemajetková újma činila podle Vlastimila L. 100 milionů korun. Poukazoval na úmrtí manželky, zhoršení vlastního zdraví a ztrátu dobré pověsti. Obvodní soud pro Prahu 2 Vlastimilu L. odškodnění nepřiznal. Neshledal příčinnou souvislost mezi nezákonným rozhodnutím a tvrzenou škodou. Nárok na nemajetkovou újmu soud označil za promlčený.

Ohledně majetkové újmy je rozhodnutí podle ústavních soudců v pořádku. U námitky promlčení nároku na náhradu nemajetkovou újmy má ÚS pochybnosti. „Námitka promlčení, jakkoliv byla pochopitelně státem vznesena, je v tomto případě v rozporu s dobrými mravy,“ řekl soudce zpravodaj Ludvík David.

V ústavní stížnost Vlastimil L. uváděl, že nikdo není schopen v tak složité situaci, jakou je vlastní trestní stíhání, zaznamenat a ihned uplatnit nárok na náhradu nemajetkové újmy, která mnohdy vyjde najevo později. Podobně argumentovali ústavní soudci, poukázali na procesní komplikovanost řízení i osobní potíže, které musel podnikatel při svém stíhání řešit.

Středeční nález ale neznamená, že Vlastimil L. získá požadovaných 100 milionů korun. ÚS částku označil za extrémní, suma prý musí být přiměřená a realistická. „ÚS chápe, že újma je z hlediska lidského těžko vyčíslitelná a vyjádřitelná. Přesto však české právo, česká judikatura i v těchto věcech má jisté interpretační přístupy, vytvořila se rozhodovací praxe, která jisté rozměry odškodnění obsahuje,“ popsal David.

Advokát Vlastimila L. Milan Zábrž dnešní rozhodnutí přivítal. Klientovo stíhání přirovnal k honu na čarodějnice. „Stát opravdu v této věci pochybil,“ konstatoval. Podnikatele prý stíhání profesně zničilo, traumatizovalo, trpěl i po zdravotní stránce. Stanovení konkrétní částky jako náhrady za nemateriální újmu je podle něj úkolem soudů. Žádaných 100 milionů korun označil za horní hranici.

Podle původní obžaloby chtěl Vlastimil L. nelegálně obchodovat se speciálními náboji Snail, schopnými překonat neprůstřelná skla, vesty i pancíř. Vynálezce zaměstnal jiného muže, který mu měl jako dealer pomoci na patentu vydělat. Tajná nahrávka oba v roce 2004 zaznamenala, jak spolu hovoří o možnosti prodat 14.000 kusů střeliva ruským nebo arabským zájemcům.

Vlastimil L. tvrdil, že šlo o komplot. Podle znojemského soudu skutečně nebylo možné Vlastimilu L. prokázat úmysl. Náboje se ztratily. Případ skončil pouze u přestupkové komise kvůli podezření, že Vlastimil L. zaměstnal muže se záznamem v trestním rejstříku a bez zbrojního průkazu.

tomik007 ( 29. listopadu 2017 12:47 )

Podle žaloby chtěl Vlastimil nelegálně obchodovat se speciálními náboji Snail, schopnými překonat neprůstřelná skla, vesty atd. Toz ma Vlasta co chtel.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud