Šokující příběh spoluvězně Nečesaného: Z bránění dcery udělali pokus o vraždu!

Autor: Lucie Šulcová - 
16. 10. 2017
05:00

Jedna cela, podobný osud! Jedním z prvních spoluvězňů Lukáše Nečesaného byl v královéhradecké vazební věznici Petr Novotný (70) z Pardubic. I jemu hrozil vysoký trest za pokus o vraždu, i jeho však osvobodil Nejvyšší soud na základě stížnosti ministra spravedlnosti. V jeho případě je ale rozhodnutí již pravomocné.

Vše se odehrálo v květnu 2013 během rozvodové rozepře mezi dcerou pana Novotného a jejím mužem. „Zeťák nechtěl čekat na soudní rozhodnutí o majetku, tak s příbuznými vyrazil do domu, který byl psaný na mě, a začali ho rabovat,“ vzpomíná pan Novotný. „Dcera byla zoufalá, volala mi, jestli bych tam přijel. On už ji několikrát předtím napadl, proto jsem si vzal plynovku a ostrou zbraň,“ vysvětlil.

Jeho obavy se naplnily, a když příbuzní začali na dceru útočit, zavolal pan Novotný policii. „Než ale přijeli, pustili se zeť a jeho otec i do mě. Začali jsme se prát a pak došlo k těm výstřelům,“ popsal konflikt.

Důkazy

Důchodce skončil na policii a brzy i ve vazební cele s Lukášem Nečesaným. Na krku měl stejně jako jeho spoluvězeň obvinění z pokusu o vraždu a hrozbu 18letého trestu.

Podle policistů měl svého zetě udeřit pistolí do obličeje a při konfliktu pak několikrát vystřelit. „Střílel jsem jen z té plynovky,“ tvrdí ale Novotný a ukazuje znalecký posudek, v němž se uvádí, že nábojnice, které se na místě našly, zřejmě neodpovídají jeho zbrani. Navíc na fotografiích z místa činu je kulka číslo 3 pokaždé na jiném místě a podle techniků na sobě neměl pan Novotný povýstřelové zplodiny.

Už ve vazbě také zjistil, že ve spise nehraje i další věc. „Policisté zatajili můj telefonát na tísňovou linku. Ten řádek v tom seznamu hovorů je jakoby vymazaný. Když jsem se začal ptát, tak ten hovor zázračně našli a do spisu to přidali,“ vypráví s novým dokumentem v ruce. Šlo přitom o důležitý důkaz. „Tím vlastně padla verze, že šlo o úmyslný čin vraždy. Člověk nevolá policajty, když se chystá někoho zabít,“ vysvětlil.

Trest

Přesto nakonec dostal za pokus těžkého ublížení na zdraví pětiletou podmínku. S trestem, který mu připadal nespravedlivý, se ale dál odmítal smířit. Věc se nakonec dostala až k ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi, který podal, podobně jako to udělala v případě Nečesaného ministryně Válková, stížnost. Nejvyšší soud na jejím základě rozsudky zrušil a věc vrátil do Hradce Králové.

„Soud dospěl k závěru, že k činu došlo v rámci nutné obrany, kdy byl svědkem a jeho otcem napadán a jeho reakce byla přiměřená. Dle soudu není možné tento skutek kvalifikovat jako jiný trestný čin,“ píše se v rozsudku s tím, že se jednalo maximálně o přestupek, o němž má rozhodnout obecní úřad. Ten po čtyřech letech soudních tahanic pana Novotného očistil.

Zničený život

Žádnou velkou úlevu ale osvobození nepřineslo. „Oni nepotrestají jen vás, mě by to v 70 tolik netrápilo, ale odnesou to děti. Dcera se musela z té vesnice odstěhovat, protože spolužáci vnoučatům říkali: Tvůj děda byl v base a tak podobně. Pro některé budu vždycky ten agresor,“ vysvětluje Novotný.

Proto dál bojuje. „Nevinný člověk byl odsouzený neprávem a ti, co za to můžou, nebyli potrestáni a ještě se mi vysmívají. Podle nového rozsudku jsem to přece byl já, kdo byl napaden! Nemluvě o řadě pochybení ze strany soudů a policie,“ vysvětluje.

VIDEO Petr Novotný teď chodí svého bývalého spoluvězně Lukáše Nečesaného podporovat k soudu. Nechyběl na většině soudních jednání:

Video Lukáš Nečesaný znovu na lavici obžalovaných: Soud začal od začátku - David Malík
720p 360p

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud