Nevinní manželé strávili 21 let ve vězení: Dostali 75 milionů!

Autor: ČTK, lm - 
24. srpna 2017
07:07

V přepočtu 75 milionů korun bude muset americký stát Texas vyplatit manželům Danovi a Fran Kellerovým, které soud v 90. letech poslal neprávem do vězení za údajné sexuální zneužívání dětí v rámci satanistických rituálů. Kvůli justičnímu omylu pár ve vězení strávil 21 let, informovala dnes agentura AFP.

Kellerovi byli z vězení propuštěni už v roce 2013, teprve letos v červnu je ale soud prohlásil za nevinné. V úterý jim přiznal odškodnění ve výši 3,4 milionu dolarů (75 milionů korun).

Dan a Fran Kellerovi se dostali do vězení v roce 1992 poté, co je několik dětí ze školky, kterou provozovali v texaském Austinu, obvinilo ze sexuálního zneužívání, z provozování satanistických rituálů a z mučení dětí i zvířat. Soud následně oba manžele poslal do vězení na 48 let.

Před čtyřmi lety se ale Kellerovi dostali na svobodu poté, co se podařilo prokázat, že se lékař, který údajně našel na jednom z dětí známky zneužití, mýlil. Údajná oběť, která stála v roce 1991 na počátku celého případu, v roce 2013 v rozhovoru rovněž přiznala, že si na žádné zneužívání nevzpomíná.

Podle aktuálního rozhodnutí soudu mají 75letý Dan Keller a jeho o osm let mladší manželka Fran nárok na odškodnění ve výši 80.000 dolarů (1,8 milionu korun) za každý rok strávený za mřížemi.

„Znamená to, že si nebudeme muset dělat starosti a střádat drobáky na sociální pojištění a placení účtů z minulosti. Znamená to, že budeme skutečně svobodní. Můžeme začít žít – bez nočních můr,“ řekla Fran Kellerová v reakci na rozhodnutí soudu. Podle ní si manželé z odškodného koupí dům a vůz a zaplatí si i zdravotní pojištění.

Podle místního listu Austin American-Statesman dosud Kellerovi žili v chudobě a nebyli vzhledem ke své minulosti i věku ani schopni najít si nějakou práci.

Podle listu The Texas Tribune vyplatil stát Texas od roku 1991 do poloviny loňského roku na odškodném za justiční omyly celkem 93,6 milionu dolarů (dvě miliardy korun).

jussuf ( 24. srpna 2017 14:19 )

Slušne ? Koľko stojí jeden deň života ? To odškodnenie činí cca 219 USD t.j. cca 4 800 Čk za deň . Áno, slušný zárobok, keby sa jednalo o mesiac - dva ( to sa dá vydržať ) lakomci by vydržali aj rok a masochisti aj tri. Ale 21 rokov je ozaj silná káva. Myslím, že ani stonásobok nemôže skutočnú škodu nahradiť, veď čo by s tým aj robili stratené roky si za to nekúpia.

spania ( 24. srpna 2017 13:29 )

Tak aspoň,že je slušně odškodnili.Tohle by se jim v ČR nestalo!Ale nejlepší roky strávené ve vězení a peníze až když už jsou staří,to je taky síla.

sores ( 24. srpna 2017 13:18 )

V Česku by dostali tak leda suché z nosu! Všude ve vyspělých státech se dává hodně vysoké odškodné jen v rozvojovém Česku se o ně lidi musí brát a ještě to trvá roky.

jany ( 24. srpna 2017 12:43 )

a co ty ostatni deti? ty ted mlci?

jity ( 24. srpna 2017 10:18 )

Pochybuji, že Kájínek se bude vyšetřovat, to vyšumí do ztracena. Neni zájem aby se to vyšetřilo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud