Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

V lese číhají vysoké tresty: Za cigárko na houbách 15 tisíc, za pobíhajícího psa 30 tisíc!

Autor: Marcel Mihalik - 
12. srpna 2017
13:12

To si takhle vyrazíte na houby a domů si v košíku přinesete exekuci! Málokdo totiž tuší, že v lese číhá až likvidační pokuta skoro za každým stromem! Cigárko nad hříbkem? 15 tisíc pryč! Autem až do houští a tábořit? Jste o 5 tisíc lehčí!

Přestože Zákon o ochraně přírody a krajiny a Lesní zákon platí už nějaký ten pátek, lidé o drakonických trestech vesměs nemají ani tušení. Data, kolika a jakých přestupků se neukázněnci dopouštějí, shromažďuje Inspekce životního prostředí. „V období roku 2016 a první poloviny roku 2017 jsme zjistili ve zvláště chráněných územích 12 přestupků souvisejících s vjezdy motorových vozidel,“ řekla Blesku mluvčí inspekce Radka Burketová. Uložili za ně pokuty ve výši celkem 73 tisíc Kč. To je ovšem jen jeden typ z mnoha možných prohřešků…

Škůdci s motorem

Největšími škůdci v lese jsou podle lesníků motoristé. „Jde hlavně o jezdce na čtyřkolkách, kteří si z lesů dělají závodiště. S houbaři, kteří nám parkovali u lesů, nebo do nich dokonce přes zákaz vjížděli, jsme si už poradili. Tam, kde stáli nejčastěji, jsme jim vybudovali provizorní parkoviště,“ řekla Blesku mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Zápas se čtyřkolkáři přirovnala k boji s větrnými mlýny. „Při rozsahu lesů nemůže být lesní stráž všude. Když ho přistihne, může mu na místě udělit až 1000 Kč pokuty,“ uvedla Jouklová.