»Kumpána« jste pustili a mě ne! Podezřelému z vraždy mafiána Běly zamítli stížnost proti vazbě

Autor: ČTK ljš - 
7. dubna 2017
09:36

Pavel Šrytr, obžalovaný z vraždy jednoho z údajných bossů českého podsvětí Antonína Běly, neuspěl s ústavní stížností proti vazbě. ČTK to zjistila z databáze soudu. Bělu někdo zastřelil v roce 1996, policisté případ dořešili až těsně před promlčením. Letos v březnu státní zástupci poslali k soudu obžalobu na Šrytra a údajného komplice Jána Kaca.

Do vazební cely se Šrytr dostal v březnu 2016, v listopadu Okresní soud Praha-východ zamítl žádost o propuštění a nepřijal záruku 53 lidí z neregistrovaného spolku Veteráni URNA a přátelé. Trvání vazby potvrdil i Krajský soud v Praze.

Podle Šrytra nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl uprchnout do zahraničí, k pokračování vazby proto podle něj nebyl důvod. Podle ústavních soudců ale justice vysvětlila, které okolnosti vzala v potaz. „Tento závěr přitom byl dán na základě logických argumentů a byl učiněn s vyšší mírou pravděpodobnosti, a byl tak zde dán preventivní charakter vazby,“ stojí v usnesení.

Šrytr kriticky poukazoval také na to, že Kaco se z vazby na rozdíl od něj dostal. „Ani v tomto nemůže Ústavní soud stěžovateli přisvědčit, neboť z odůvodnění soudů je zřejmé, že posuzovaly dané okolnosti individuálně, jak je nutné pro rozhodování o vazbě,“ napsali ústavní soudci. 

Šrytr v minulosti pracoval jako Bělův osobní strážce, jako bodyguard se živil i Kaco. Policisté oba loni zadrželi na základě nových svědeckých výpovědí, které se podařilo detektivům získat.

Vraždu Běly provedlo maskované komando. Skupina vnikla o sobotní noci do Bělova domu a podle tehdejších informací médií si odnesla i mnohamilionový lup. Běla zemřel na následky střelných poranění, které mu pachatelé způsobili několika dávkami ze samopalu.

V médiích se tehdy objevovaly informace, že za vraždou Běly stál kontroverzní podnikatel František Mrázek. Ten byl zavražděn o deset let později. Mrázka po vraždě Běly chránil právě Šrytr. Na objasnění případu se podílel speciální policejní tým Tempus, který v roce 2013 vznikl na policejním prezidiu. Jeho cílem je vyšetřovat letité kauzy uzavřené bez úspěchu.

Video Zpověď vdovy po mafiánském bossovi Bělovi - Blesk TV

moiaza ( 7. dubna 2017 10:32 )

A já pořád co to ta demokracie je. Havel nám sliboval demokracii a svobodu. Teď jsem konečně pochopil jeho myšlenku a jeho slova. Demokracie je, když mohu povražit každého, kdo mi stojí v cestě. A svoboda je, když mě brzy pustí na svobodu. Jako vrah mám vždy právo na život. Oběť nikoliv.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud