Únosce Jany a Daniela byl obviněn ze sedmi trestných činů: Hrozí mu 12 let

Autor: ČTK ljš - 
13. března 2017
11:27

Za loňský únos dětí z Litoměřicka hrozí Zdeňku H. až 12 let vězení. Státní zástupce podal obžalobu pro zbavení osobní svobody a další skutky.

"Na obviněného pana Zdeňka H. jsem podal obžalobu pro sedm trestných činů. Ten nejzávažnější je zločin zbavení osobní svobody. V případě uznání viny je pan obviněný ohrožen sazbou pět až 12 let odnětí svobody," řekl ČTK Jan. Mimo to byl únosce obžalován mimo jiné z loupeže a vydírání.

Muž podle vyšetřování držel šestnáctiletého Daniela a o tři roky mladší Janu od jejich zmizení 28. srpna až do 7. září. Klíčovou roli v nalezení dětí sehráli jejich blízcí. "Jsem ráda, že jsme měli nějaké síly hledat na vlastní pěst a že se to vyplatilo. Když jsme úkryt s manželem našli a byla jistota, že jsou tam, byl to neuvěřitelný pocit. Z vyprávění Danečka mrazí. Je neuvěřitelné, jak silní byli," řekla už dříve chlapcova matka. 

Děti byly drženy ve speciálně upravené garáži v ústecké čtvrti Střekov. Zdeněk H. byl už před lety odsouzen za pokus o únos a braní rukojmí malých dětí. Okresní soud v České Lípě ho potrestal sedmi lety vězení. Tehdy třiadvacetiletý recidivista z Hejnic na Liberecku se na zločiny vyzbrojil plynovou pistolí, nožem, pouty a slzným plynem. Tvář si maskoval kuklou.

Sedmileté dívky se zmocnil ve spánku v obci na Českolipsku v domě jejích rodičů. Vnikl tam zhruba hodinu po půlnoci. Chtěl dívku věznit v připraveném úkrytu a vymáhat za ni výkupné půl milionu korun. S dcerou byla v domě pouze matka. Když ji uslyšela plakat, vyběhla a dítě mu vytrhla z náručí. Pachatel si nakonec vynutil vydání 4800 korun a 100 eur. Matku připoutal k ústřednímu topení a zmizel.

V jiné obci přepadl s plynovou pistolí brzy ráno rodinný dům. Vzal si tam jako rukojmí desetiletou dívku a vyhrožoval matce únosem dítěte, pokud nedostane peníze. Žena zavolala na pomoc svého otce, pachatel se lekl, uloupil 400 korun a utekl.

Podívejte se, jak pomatená žena unesla v Praze holčičku:

Video Pomatená žena unesla v Praze holčičku (8): Chránila ji před mimozemšťany. - Policie ČR

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud