V Poličských strojírnách vybuchla trhavina: 19 zraněných, 3 bojují o život

Autor: ljš, ČTK - 
23. února 2017
12:36

V Poličských strojírnách explodovala ve čtvrtek trhavina v cisterně. Série výbuchů zranila 19 lidí, tři lidé utrpěli těžká popálení a jsou v ohrožení života. Objekt dál hoří, ale je pod kontrolou. Všichni zranění jsou v péči lékařů. Policie evakuuje okolí. Společnost zatím k nehodě neposkytla žádné informace.

Kvůli havárii hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu a na místo vyslali 13 jednotek. Zasažená hala ovšem dál vybuchovala, i když už hasiči byli na místě. Několik jich utrpělo zranění. Nezraněným zaměstnancům se podařilo z areálu utéct.

Policie uzavřela po výbuších oblast kolem areálu Poličských strojíren, zóna je cca 1200 až 1300 metrů od firmy. Nebezpečí výbuchu trvá. "Zhruba 60 až 80 lidí z okolních bytových domů stráví nejméně jednu noc mimo domov." řekla policejní mluvčí Hana Kaizarová. "Žije tam asi 60 až 80 lidí, je tam bytový dům a asi čtyři domky. Zatím nás nikdo ze složek nepožádal o pomoc, čekáme, nikdo se neozval," řekl starosta Poličky Jaroslav Martinů.

Podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavla Svobody vyjely na místo nejprve dvě posádky záchranářů, později dispečeři vyslali další. Tři vážně popálení lidé jsou na popáleninových centrech v Praze a Brně. Podle mluvčího jsou v ohrožení života.

Litomyšlská nemocnice přijala sedm zraněných, z toho dva středně těžce zraněné. Svitavská nemocnice ošetřuje osm lehce zraněných lidí. Jeden středně těžce zraněný pacient je v pardubické nemocnici. "Středně těžká a lehká zranění způsobila například tlaková vlna," řekl mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Pavel Kožený.

Na místě bylo deset sanitních vozů a tři vrtulníky. Kvůli sérii výbuchů byl aktivován traumatologický plán, kdy nemocnice a záchranná služba pracují v režimu mimořádné události, neboť rozsah zraněných přesahuje lokální možnosti. Podle Koženého byl odvolán krátce po 14:00.

Podle hasičů je situace na místě stabilizovaná. Objekt s trhavinami dál hoří, ale je izolovaný od ostatních. "Z bezpečné vzdálenosti objekt monitorujeme, i zvrchu ho kontroluje policejní vrtulník. Budeme čekat, až to vyhoří," řekl náměstek ředitele krajských hasičů Aleš Černohorský. Jak dlouho to bude trvat, nelze podle něj odhadnout, hlavní slovo budou mít pyrotechnici a policie.

Krajský úřad havarijní plány podniků s obdobnou výrobou schvaluje, další opatření zajištění areálu možná nebudou potřeba. "Havarijní plán objektu s takovými mimořádnými událostmi počítá, my pravidelně kontrolujeme, zdali existuje, zdali je aktuální," řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD), který odjel na místo neštěstí.

V září 2015 v areálu Poličských strojíren vybuchlo v hale 320 tun střelného prachu. Střecha haly při explozi odletěla víc než 50 metrů do lesa. Při následném požáru se lehce popálili dva lidé. Škoda činila 14 milionů korun. Policie vyšetřování požáru uzavřela jako správní delikt. Možné spáchání trestných činů obecného ohrožení z nedbalosti a ublížení na zdraví z nedbalosti se nepotvrdilo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud