Mladý Čech zemřel na Zélandu: Ve stejných horách, v nichž přežila Pavlína po smrti přítele

Autor: ČTK ljš - 
28. prosince 2016
10:40

Po smrti Ondřeje P., který zemřel v novozélandských horách, a zázračné záchraně jeho přítelkyně Pavlíny, došlo v této oblasti k další tragédii. Teprve dvacetiletý český horolezec tam zahynul při pádu z vrcholku Mount Aspiring. Podle místních médií muž při sestupu na severozápadní straně vrcholku vysokého 3033 metrů uklouzl a zřítil se do hloubky asi 200 metrů.

Podle dostupných informací bylo českému horolezci něco přes 20 let a na Novém Zélandu byl asi týden. Záchranný tým našel jeho tělo po tříhodinovém pátrání dnes odpoledne místního času, uvedl novozélandský zpravodajský server stuff.co.nz.

O neštěstí záchranáře informovala prostřednictvím satelitního telefonu horolezecká výprava s průvodcem, jež se potkala s australským turistou, který se s Čechem vydal na výstup. Při sestupu nebyli Čech a Australan spojeni lanem.

Mount Aspiring leží ve stejnojmenném národním parku a v tomto ročním období se na ni vydává značný počet turistů. Tento týden už záchranáři zasahovali sedmkrát, ale většina incidentů byla méně vážná. Dva muže bylo nutné zachránit po pádu na jihozápadním svahu. Se středně až těžce závažnými zraněními včetně zlomenin byli přepraveni do nemocnice. Pokud by nebyli rychle zachráněni, na svahu by umrzli.

Severozápadní hřbet, po kterém Čech s Australanem vystoupili na vrchol, a pak opět sestupovali dolů, je běžně využívanou horolezeckou cestou na Mount Aspiring, vrcholek v novozélandských Jižních Alpách. Podle záchranáře Deana Harpersona jde o technicky náročný výstup s podmínkami typickými pro alpský terén. Ti, kdo se na něj vydávají, by měli být v dobré kondici, ale nemusí mít větší horolezecké zkušenosti, dodal Harperson. Počasí bylo podle něj příznivé a patrně nesehrálo při neštěstí žádnou roli.

Za posledních deset let na samotné hoře Mount Aspiring a v okolním národním parku zahynulo více než 30 lidí.

V novozélandských horách zemřel další Čech.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud