Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, déšť 19°C

Výlet na Nový Zéland se stal pro Pavlínu hororem: Boj o život den po dni!

 • Autor: shp - 
  28. 8. 2016
  05:00

  Na Nový Zéland se vydali za prací, krásnou přírodou i dobrodružstvím. Výlet do země proslulé překrásnou přírodou se však změnil v boj o holý život. Češka Pavlína Pížová (33) se vydala se svým přítelem Ondřejem P. (†27) na nebezpečnou stezku Routeburn. Jejímu muži se to stalo osudným, ona měsíc bojovala o přežití. Tohle je jejich příběh.

 • 1.29. února

  Pavlína s Ondřejem odcestovali na Nový Zéland za prací. Pracovních míst podle všeho vystřídali více. „Na Zéland jeli s přítelem na nějaký studijní nebo pracovní pobyt. Když tam přijeli, byl podzim, myslím, že pracovali v nějakém sadu, kde sbírali jablka, tam si něco vydělali a odcestovali do hor, tam si pak myslím chtěli najít někde další práci, řekla Blesk.cz kamarádka Pavlíny, která chtěla zůstat v anonymitě.
  Pavlína s Ondřejem milovali hory a pohyb v přírodě. Na Nový Zéland vyrazili za prací a horami. Pavlína s Ondřejem milovali hory a pohyb v přírodě. Na Nový Zéland vyrazili za prací a horami. | Facebook.com

 • 2.14. července

  Češka svůj výlet na Novém Zélandu podrobně zaznamenávala na sociální síti. Její přátelé začali mít první obavy, když se na jejím profilu přestaly objevovat nové příspěvky. „Pavlína všechno dost podrobně mapuje na Facebooku, pravidelně tam dává fotky, kudy chodí. 14. července ale dala poslední příspěvek a od té doby tam nic nepřibylo. I s dalšími kamarády si psala naposledy před měsícem,“ prozradila kamarádka Martina. Žena pracuje v muzeu v Polici nad Metují, s nímž dříve spolupracovala i sama Pavlína.
  Známá statečné Pavlíny, která strávila měsíc v horách na Novém Zélandu, Martina V. Známá statečné Pavlíny, která strávila měsíc v horách na Novém Zélandu, Martina V. | Robert Klejch

 • 3.23. července

  Pavlína o sobě dává naposledy vědět. „Před měsícem, myslím, že 23. 7., mi Pavla psala, že vlastně jdou na ten track. Nepsaly jsme si každodenně, takže mi nebylo ani tolik divné, že se měsíc neozvala,“ prozradila nejmenovaná kamarádka.
  Pavlína v novozélandských horách pár dní před tím, než vyrazili na osudný track. Pavlína v novozélandských horách pár dní před tím, než vyrazili na osudný track. | Facebook.com

 • 4.26. července

  Pavlína s Ondřejem vyrážejí na nebezpečnou stezku Routeburn. Varování nedbali. Netuší, že je čeká největší drama jejich životů, které přežije jenom jeden z nich. První den přenocují v chatě u Falls. O našich plánech jsme nikomu neřekli, neměli jsme u sebe žádný lokátor a podcenili jsme podmínky na trase. Všechny tyto aspekty vedly k naší tragédii,“ přiznala později své chyby Pavlína.
  Pavlína v novozélandských horách pár dní před tím, než vyrazili na osudný track. Pavlína v novozélandských horách pár dní před tím, než vyrazili na osudný track. | Facebook.com

 • 5.27. července

  Hned druhý den se ale dostávají do problémů kvůli špatnému počasí. Silný vítr, sníh a mráz je uvěznily v divočině, kde museli přenocovat. „Podmínky byly extrémní, zastihlo nás silné sněžení a nízká oblačnost. Byli jsme nuceni přenocovat venku, což ovlivnilo naše plány dosáhnout chaty u jezera McKenzie,“ vysvětlila Pavlína.
  Záchranáři Pavlínu našli po měsíci. Záchranáři Pavlínu našli po měsíci. | Policie Nový Zéland

 • 6.28. července

  Dezorientovaní špatným počasím, ke kterému se přidala ještě mlha, se Pavlína s Ondřejem snaží dostat dále. Jenže uklouznou ze srázu, padají z něj několik metrů a oba utrpí zranění. Ta Ondřejova jsou však o mnoho vážnější a mladý muž po několika okamžicích umírá Pavlíně v náručí. Žena se k němu dostala, ale nepodařilo se jí ho vysvobodit. „Došlo k tragické nehodě, při níž můj partner spadl a zemřel,“ řekla smutně Češka.
  Záchranáři Pavlínu našli po měsíci. Záchranáři Pavlínu našli po měsíci. | Policie Nový Zéland

 • 7.29. až 30. července

  Pavlína se snažila několikrát neúspěšně dostat do chaty u jezera McKenzie. „V poslední době hodně sněžilo, takže jsem se brodila sněhem do pasu. Všechny značky byly zapadané, takže jsem musela hledat vlastní cestu. Hodně jsem prochladla, byla jsem vyčerpaná a omrzly mi nohy,“ popsala. S posledním vypětím sil se promrzlá k chatce dostala. Rozbila okno a dostala se dovnitř.
  Chata, v níž Pavlína přežila. Chata, v níž Pavlína přežila. | Policie Nový Zéland

 • 8.31. července až 23. srpna

  Na místě je vysílačka, ale Češka neumí anglicky, takže ji nedokáže zprovoznit. Kvůli počasí si Pavlína uvědomuje, že zůstat v chatě je její největší šancí na přežití. Po čase jí to ale nedalo a stejně zkusila vyrazit na cestu. Brzy se ale zase vrátila zpět. „Kvůli svému zdravotnímu stavu, hlubokému sněhu a lavinovému nebezpečí jsem věděla, že bude nejlepší zůstat v bezpečí chaty. Několikrát jsem se sice pokusila vydat se na cestu, ale moje nohy, počasí a sníh mě od toho nakonec odradily. Z chaty jsem viděla velký počet lavin,“ vysvětlila. Aby se mohla pohybovat ve sněhu, vyrobila si Pavlína z krabic na zeleninu sněžnice. S nimi se po sněhu dokázala lépe pohybovat. Před chatou vytvořila z popela písmeno H jako help (anglicky pomoc). To ji pomohlo později lokalizovat.
  Tyto sněžnice si sestrojila sama Pavlína. Tyto sněžnice si sestrojila sama Pavlína. | Policie Nový Zéland

 • 9.21. srpna

  Kamarádi Pavlíny a Ondry jsou už strachy bez sebe, kde mohou Češi být. „Ahoj, kdybyste čirou náhodou někdo měl nějaké zprávy. Snažím se spojit s Ondrou P. a Pavlínou Píživou, kteří cestují po jižním ostrově. Naposledy se chystali na farmu k Dunedinu, ale už přes měsíc se neozvali,“ psala kamarádka Tereza ve facebookové skupině. Tehdy se o jejich osud začala zajímat i honorární konzulka Vlaďka Kennet. Ta zalarmovala úřady a začaly pátrací práce.
  Ondřej P. našel v novozélandských horách smrt. Ondřej P. našel v novozélandských horách smrt. | ČTK, Facebook.com

 • 10.24. srpna

  Pavlína je zachráněna z chaty. Celý svět obletěly zprávy o jejím nalezení po měsíci stráveném v nehostinné novozélandské přírodě. Její příběh převypravuje konzulka. Odborníci vyjadřují pochybnosti nad její verzí. „Je velmi nezvyklé, že by někdo zmizel v novozélandské buši na tak dlouhou dobu bez toho, že by to bylo nahlášeno,“ uvedl policejní inspektor Olaf Jensen. Je velmi zvláštní, že by po této cestě nikdo neprošel po celou dobu, co byla v chatě, ale není to vyloučeno. Za jistých podmínek může být obtížné se na tuto trasu vydat, tvrdil Noel Saxon, který v létě po trase provádí skupiny turistů.
  Na stezce Routeburn zažila Pavlína nejhorší chvíle svého života. Na stezce Routeburn zažila Pavlína nejhorší chvíle svého života. | Blesk

 • 11.26. srpna

  Pavlína poprvé světu ukazuje svoji tvář a vystupuje na tiskové konferenci, kde s pláčem vysvětluje, co se stalo. „Chtěla bych využít příležitosti a opravdu přesvědčit každého, kdo se rozhodne cestovat do novozélandských hor, aby si opravdu zjistil podrobné informace a především k zimnímu proměnlivému počasí přistupoval s respektem,“ řekla. Mezitím je v parku objeveno tělo Ondřeje. Policie jeho úmrtí označí za podezřelé. Přesnou příčinu smrti určí koroner.
  Pavlína Pížová poprvé promluvila o hororovém zážitku v novozélandských horách. Pavlína Pížová poprvé promluvila o hororovém zážitku v novozélandských horách. | ČTK

odetka ( 28. srpna 2016 16:33 )

No asi neeee. Mela jsem ji v praci i doma. O to nejde. Kdyz se ztratim a mam k dispozici vysilacku tak udelam vsechno proto, abych si privolala pomoc. Myslim, ze nic jineho na praci tam nemela.

pomoooc-hori ( 28. srpna 2016 12:33 )

bum bec kaspari cur.aci ještě chybi pindici a koule no ja to hned poznal ze ste s vegetou rodina

zednik ( 28. srpna 2016 12:30 )

Asi se chytli, patrně vůbec netušili kde jsou.Strkanice a bylo to... Cestu k chatě vzdálené 2 km hledala pak ona celý den. I v létě doporučují cestovatelé přibalit zn. Jack Daniels A tohle byla zima , možný byli oba na plech..

speaker ( 28. srpna 2016 12:01 )

Serial do veder.

bum-bec-bum ( 28. srpna 2016 11:58 )

 https://www.youtube.com/watch?v=9xTHkYvrH8M Když ji našli byl kolem chaty sotva sníh, nevěřím ji.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání