Kapitánka Helena Kahnová, která rozbila obávaný gang: Berdych měl u policie kamarády
Kapitánka Kahnová byla a je v kriminalistice pojem. S kolegou a tehdejším partnerem Tomášem Gregorem (42) pracovala sedm let na rozkrytí vražd, únosů a vydírání Berdychova gangu. Když se to podařilo a zločinci stanuli před soudem, její pracoviště zrušili.
V kinech teď dávají zajímavý film Zákon Helena scenáristky a režisérky Petry Nesvačilové. Dává plastickou představu o tom, jak Berdychův gang působil, co všechno má na svědomí a jak mu úplatní a zkompromitovaní policisté pomáhali. I o tom Helena Kahnová s Nedělním Bleskem hovořila.
Z filmu o vás, Zákon Helena, vyplývá, že byste měla cítit jistou satisfakci nad tím, že jste Berdycha a spol. dostala za mříže. Nebo je to jinak?
„Částečně to jinak je. Oněch sedm let naší práce se o poměrně dlouhou dobu prodloužilo, táhlo se to ještě několik let. I když byl Berdych a část jeho kumpánů ve vězení, pořád se vyšetřovaly další a další loupeže, únosy i vydírání.“
Pořád ještě ve dvojici?
„Kdepak, to už se k nám přidali další kolegové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a pracovali jsme na tom dál.“
A co vaše rozčarování, které je ve filmu hodně patrné?
„Je pravda, že přišlo. Přestože ten náš tým odhalil nejen Berdycha, ale i některé policejní kolegy, kteří s ním spolupracovali a pomáhali mu, naše oddělení pro násilnou trestnou činnost zrušili. Byli jsme přesunuti na jinou práci.“
Proč?
„Já k tomu můžu říci jen to, že někomu zřejmě vadilo, že jsme dokázali trestnou činnost policistů, a to hodně vysoce postavených. Že jsme tedy našemu vlastnímu oddělení udělali špatné jméno.“
Špatné? Snad naopak, ne? Tomu nerozumím.
„Nejste sám, tomu nerozumí skoro nikdo. Zkrátka, špatným se stal ten,kdo na to poukázal, ne ten, kdo to dělal. Tehdejší OBOZ – Odbor boje s organizovaným zločinem, kde jsem pracovala – měl velmi špatné jméno, a tak se vedení rozhodlo nás zrušit.“
Kdo tomu tenkrát velel?
„Jistý Červíček.“
Pozdější krajský ředitel policie v Hradci Králové a nyní politik za ODS?
„Ano.“
Kolik policistů po zrušení vašeho odboru přišlo o práci?
„Nepřišli o ni, šli jen dělat něco jiného. Drogy, extremismus, kriminální policii… Já odešla na protidrogové a pak na cizineckou policii, kde sloužím dodnes.“
Za oněch sedm let a něco se asi mezi pronásledovateli a pronásledovanými něco vytvoří. Jak jste se s tím vyrovnávala?
„To máte pravdu, když tím pronásledovaným označíme Davida Berdycha, tak my jsme se ho v podstatě snažili zavřít natřikrát. Protože ale měl u nás velmi dobré kamarády, vždycky se dostal z vazby ven.“
Říkáte kamarády, upřesníte to?
„Mám na mysli moje kolegy, kteří spolu s námi seděli na stejném útvaru. Trvalo nám hodně dlouho, než jsme si vůbec připustili, že to tak je.“
Byli odsouzeni všichni? Anebo ne?
„Dva odsouzeni byli, to ostatní nechám bez komentáře.“
Přesně vše probíhá tak, jak jsem po revoluci předpokládal. Vznikly mafie, které řídí tento stát. Politická mafie, soudcovská a policejní. To jsou tři základní mafie, které vládnou. Všechny tři si jdou vzájemně na ruku. V čele stojí gauneři, kteří byli členy KSČ. Jako "vedoucí pracovníci" ve straně být museli. Po revoluci vyměnili červené dresy za modré a pokračovali dál. Nejsou to komunisté, jsou to gauneři, kteří vždy vědí, který dres potřebují ke svým gaunerským aktivitám.A hloupí čeští voliči je vesele volí dál. Už přece nejsou komunisté. Už jsou Topáci, členy ANO a a dalších stran. Vždyť Babiš je také bývalý člen KSČ. A tak si tu žijeme.