Podstatou případu je výpověď jihomoravského podnikatele Igora K. z roku 2005 o nátlaku, aby upřednostnil jednoho ze svých věřitelů. Zadlužený podnikatel v tíživé situaci tvrdil, že při výslechu v Brně dostal od kriminalistů jasné noty. Uspokojit pohledávku dopravní firmy ze severní Moravy. Jednalo se o téměř jeden milion korun.
„Řekl mi, že po něm chtěli, aby zaplatil konkrétního věřitele. Byl z toho dost roztřepaný,“ vypověděl dnes právník Zdeněk Sochorec, který Igora K. zastupoval. Bližší podrobnosti si po letech nedokázal vybavit. Soudce Miloš Žďárský proto citoval jeho výpověď ze spisu. „Měl se dozvědět, že pokud nebude souhlasit se zaplacením té společnosti, tak půjde do vazby.“Expolicista: Měl jen podat svědectví!
Křipský vše popírá. Výslech podle něj probíhal standardně, Igor K. měl podat vysvětlení k případu jiného podnikatele. Ten čelil podezření z trestného činu. „Od začátku věděl, že bude jen podávat svědectví,“ řekl obžalovaný expolicista. Podle něj si Igor K. vytvořil fikci, že se stal obětí.
Další svědek, právník Jiří Šabršula, vyslýchaného podnikatele zastupoval u soudu, na policii i při některých obchodních jednáních. Potvrdil, že založil řadu firem, které skončily vesměs v konkurzu.
Bez vyjádření! Bývalý policista Petr Křipský stanul znovu u Krajského soudu v Brně kvůli vydírání podnikatele. Zdeněk Matyáš
Zadlužený elegán
„Vždy elegantně oblečený, budil svým vzhledem pozornost, znal řadu jazyků. V podnikání byl ale zadlužený na všechny strany. Někdy v roce 2010 skončil dokonce u soudu v Uherském Hradišti kvůli podvodům,“ vypověděl právník.
Soud vyslechne ještě dva klíčové svědky, v září by měl rozhodnout. V původním verdiktu odsoudil expolicistu ke 4,5 roku vězení a pokutě 200 tisíc korun.Soudy v kauze Toflova gangu potrestaly celkem 11 osob tresty v rozmezí od tří do devíti let. Podle loňského pravomocného verdiktu Nejvyššího soudu členové skupiny nabízeli podnikatelům, že za úplatek vyřeší jejich problémy se zákonem nebo za peníze zastaví smyšlenou kauzu.