Únos Daniela (16) a Jany (13) rozpoutal kritiku policie: Pomohla by databáze pedofilů?
Únos dětí na Litoměřicku vyvolal ostrou kritiku vůči jednání Policie ČR. Ta totiž zanedbala vyšetřování. Rodiče si museli svoje děti najít sami! Otázkou je, jak v takových případech nejlépe postupovat. Pomohla by v hledání databáze?
V některých zemích, např. v USA, existují veřejné databáze pedofilů a deviantů. Byla by to cesta, jak je v páchání trestné činnosti zastavit, nebo rychleji objasnit delikty, které mají na svědomí? Podle kriminalistů by to řešení nebylo.
„Naopak by to mohlo působit veliké problémy. Tyto informace by měly zůstat interní pro policii při pátrání, stanovení verzí, a ne nechávat to na svépomoci občanů,“ míní Doucha. Podle něj by zveřejnění databáze mohlo vést i k lynčování lidí, kteří nic neudělali. V databázi nevidí ani prevenci.
„Většina deviantů má zachované rozpoznávací schopnosti. Dobře vědí, co nemají dělat a co se stane, když to udělají. Zároveň ale mají snížené ovládací schopnosti. V okamžiku, kdy přijde silný spouštěcí mechanismus, je vidina následků a trestu neodradí,“ říká Doucha.
Daniel (16) s Janou (13) šli 28. srpna na procházku. Z té se už nevrátili. Zdeněk H. (36) je s pistolí v ruce donutil nasednout do auta a odvezl je do garáže, kterou měl v Ústí nad Labem vybavenou matracemi, polštáři, ledničkou, jídlem, vodou a dalšími věcmi k přežití. Tam je až do objevení držel deset dnů.
V tomto případě by pomohlo dát Danečkovi po hubě,aby konečně kápl božskou jak to všechno bylo a mámě zavřít hubu,aby do toho nekecala a nezastávala se ho. Ten kluk vylákal holku k řece s jasným úmyslem *** ji