Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

Janouškovi nevyšla ani poslední šance zvrátit trest: Zůstává ale na svobodě!

Autor: ljš, ČTK - 
6. července 2016
11:53

Ústavní soud odmítl stížnost lobbisty Romana Janouška, který dostal 4,5 roku vězení za sražení ženy autem v opilosti. Ústavní stížnost byla posledním mimořádným opravným prostředkem. Ústavní soud zatím odůvodnění svého usnesení nezveřejnil. Janoušek v současnosti ve věznici není, Krajský soud v Brně mu na půl roku ze zdravotních důvodů přerušil trest.

Ze soudní databáze plyne, že Janoušek podal stížnost loni v září. Ústavní soud o ní rozhodl letos ve druhé půli června. Soudcem zpravodajem byl Ludvík David.

Janoušek se pokouší trest zvrátit různými způsoby. Nedávno požádal Městský soud v Praze o obnovu řízení, které by mohlo pravomocný rozsudek s trestem 4,5 roku vězení zvrátit. Soud může obnovu řízení povolit, pokud vyjdou najevo dříve neznámé skutečnosti nebo důkazy, které by mohly odůvodnit jiné rozhodnutí o vině nebo které by ukázaly, že původně uložený trest byl ve zřejmém nepoměru k povaze a závažnosti trestného činu či k poměrům pachatele anebo ve zřejmém rozporu s účelem trestu. Pokud soud neshledá důvody k obnově, Janouškův návrh zamítne. V opačném případě zcela nebo zčásti zruší napadený rozsudek a povolí obnovu řízení. Musel by také rozhodnout o tom, zda Janouška vezme do vazby, nebo zda ho ponechá na svobodě.

Případ sahá do března roku 2012, kdy opilý Janoušek naboural v pražské Michli do vozu vietnamské řidičky a od nehody ujel. Když zastavil na semaforu na červenou, žena ho dohonila, postavila se před jeho vozidlo a chtěla s ním situaci vyřešit. Janoušek proti ní dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel, ženu srazil a ujel. Zanedlouho ho dopadli policisté.

Žena utrpěla otok mozku, zlomeniny žeber a kotníku. Pokud by jí lékaři neposkytli včasnou pomoc, hrozilo u ní i úmrtí. V nemocnici byla zhruba měsíc a půl. Lobbista jí později zaplatil odškodné ve výši 900.000 korun.

Městský soud v Praze Janouškovi původně uložil za těžké ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykových látek tříletý trest, který však odvolací senát ještě o rok a půl zpřísnil. Lobbista navíc nesmí sedm let sednout za volant. Žalobci požadovali, aby byl Janoušek uznán vinným z pokusu o vraždu, což ale soudy odmítly. Muž se hájil tím, že ženu neviděl a zřejmě ji zachytil jen zrcátkem. Jeho verzi však vyvrátil revizní znalecký posudek i odposlechy z jeho telefonu.

ellenic ( 6. července 2016 19:16 )

Bohatý podnikatel hledá skulinky, jak uniknout trestu. Řídit pod vlivem mu nevadí, ví moc dobře, že mu kamarádíčkové pomohou .

super ( 6. července 2016 16:13 )

Detektivové ÚOOZ v něm od loňského podzimu stíhají bývalého náměstka olomouckého policejního ředitele Karla Kadlece, tehdejšího šéfa odboru olomoucké hospodářské kriminálky Radka Petrůje, vlivného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého a olomouckého hejtmana za ČSSD Jiřího Rozbořila. ÚOOZ policisty podezírá, že za peníze vynášeli informace a ovlivňovali některé kauzy. Všichni obvinění vinu odmítají. Případ prověřovala už před čtyřmi lety inspekce, ta jej ale tehdy odložila. Po kritice pak odstoupil šéf GIBS Ivan Bílek. Kauza Vidkun se přitom začala znovu skloňovat v souvislosti s reorganizací policie, kvůli které od policie na konci června odešel šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Ten také prohlásil, že vedení policie nedůvěřuje. Jeho někdejší podřízený, šéf olomoucké expozitury ÚOOZ Jiří Komárek pak veřejně nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního úniku informací“. Důkazy, které prý vyplynuly z kauzy Vidkun, chtěl předložit sněmovnímu výboru pro bezpečnost, ale nakonec nedostal příležitost. Tuhý se brání trestním oznámením pro pomluvu a policejním bojem se bude zabývat poslanecká vyšetřovací komise. Policejní reforma a odchod Šlachty rozhádala i vládní koalici.

super ( 6. července 2016 15:54 )

https://www.novinky.cz/domaci/408503-nejvyssi-patra-policie-jsou-prorostla-zlocinem-tvrdi-zprava-nej vyssiho-zalobce-zemana.html

minerva ( 6. července 2016 15:36 )

Kdo je jmenoval? On!Dj má pravdu, nepovedli se, tak je má odvolat.

hejhej ( 6. července 2016 15:33 )

Janoušk byl ožralý jako hovado, když sedl za volant. Bláboly, že neviděl paní, kterou přejel mu mohou "věřit" advokáti a soudci za tučné spropitné. Výmluvy, že má potíže s hlavou - asi má, ale s chlastu. Je drzý a myslí si, že všechno vyřeší podplácením. Stejně dostal málo, vždyť málem tu paní zabil. Janoušek je odporné hovado!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání