Zaútočil autem jako Hepnarová: Mladík z Brněnska si odsedí 15 let

Autor: ČTK ljš, rys - 
10. 5. 2016
13:44

Na oslavě narozenin usnul na stole zmožen alkoholem. Pak se pohádal s přítelkyní a popral s kamarády, do kterých následně najel autem, a jednoho těžce zranil. Příštích 15 let za to Martin Fuchsa (29) z Brněnska stráví za mřížemi.

Rozsudek krajského soudu potvrdil olomoucký vrchní soud. Zamítl tak odvolání obžalovaného, ale i státního zástupce, který požadoval vyšší trest. Mladíkovi soudy navíc zakázaly deset let sednout za volant, poškozeným musí zaplatit statisícové odškodné.

Trest je na samé spodní hranici trestní sazby, muži hrozilo 15 až 20 let, nebo i výjimečný trest. Trest je přiměřený vzhledem k závažnosti zločinu, způsobu provedení i povaze obžalovaného. Soud prvního stupně přihlédl k přitěžujícím i k polehčujícím okolnostem,“ uvedl předseda senátu Stanislav Urbanec. Odvolací soud potvrdil i mírnější typ věznice, Fuchsa si jej odpyká ve věznici s ostrahou. „Jde o mimořádné vybočení z jeho dosud řádného života,“ vysvětlil soudce Urbanec.

Tragédie se odehrála loni na začátku srpna, předcházel jí konflikt na narozeninové oslavě na hřišti. Fuchsa se zde pohádal s kamarádem, jenž se zastal jeho přítelkyně, kterou obžalovaný vulgárně napadal. Fuchsa odjel autem, poté se na místo znovu vrátil. Kamarád si to s ním šel vyříkat, Fuchsa z místa znovu odjel a poté najel do skupiny osob. Trojice lidí stihla z místa uskočit, jednoho z nich však srazil. Obžalovaný po nehodě zavolal policisty, ti mu naměřili 2,1 promile alkoholu. Sražený mladík utrpěl řadu zranění a byl opakovaně operován. Je dosud v kómatu a zcela závislý na lékařské péči. „Můj klient je ve vegetativním stavu, ze kterého už se nadosmrti nedostane,“ uvedl jeho zmocněnec.

Fuchsa se u soudu bránil tím, že jednal ve strachu a stresu před dalším napadáním. Obhajoba žádala, aby byl zproštěn obžaloby. Poukazovala především na chorobu, kterou obžalovaný trpí a která se na nehodě mohla podepsat. Podle soudu tomu však v chování muže před nehodou i po ní nic nenasvědčuje. Spojitost vyloučili i znalci. Muž podle nich jednal v přímém úmyslu, motivem jeho činu byl afekt vzteku umocněný alkoholem, kdy najel do lidí s úmyslem pomsty a předvedení vlastní síly. „Záměrem obžalovaného bylo najet do osob, které ho pronásledovaly. Musel vědět, že za takové situaci může způsobit smrt,“ dodal soudce.

Vrchní soud dnes svým rozhodnutím zároveň zamítl i odvolání žalobce, který považoval trest za nepřiměřeně mírný. Podle něj krajský soud přihlédl k polehčujícím okolnostem, které obžalovanému přiznal v rozporu se zákonem.

Doporučujeme
MichaHak ( 10. května 2016 14:36 )

v podstate zmatil jeden lidsky zivot a mohl zanit i dalsi. ja nechapu proc soudy maj tendenci neustale hledat sebemensi polehcujici okolnosti. proste natvrdo zavrit a zahodit klice. 15 let za vrazdu. jen kdyby se dotycnej probral, tak by mohl zadat o snizeni trestu z dozivoti na neco mensiho. fakt uz by to chtelo pritvrdit v trestnim zakoniku

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud