Neděle 23. ledna 2022
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Policie podplatila svědka, který poslal Švábenského za mříže: Prozradil se ve zprávě z vězení

Elitní policista Švábenský před sebevraždou natočil svědectví o zmanipulované policii
Elitní policista Švábenský před sebevraždou natočil svědectví o zmanipulované policii  (Autor: Reflex.cz)
Autor: dce - 
2. března 2016
13:48

Odsoudili ho na šest let do vězení za korupci. Stanislav Švábenský ale radši spáchal sebevraždu, než aby šel za mříže. Věřil totiž, že tam byl poslán neprávem. A dokazuje to i v další části videa, které před smrtí natočil - tvrdí, že svědek, který ho poslal do vězení, byl uplacen policií. A má i důkaz!

Švábenský pracoval pro Útvar pro odhalování organizovaného zločinu mezi lety 2009 a 2011. Loni ho soud poslal na šest let do vězení za korupci. Měl za finanční a věcné odměny vynášet informace – konkrétně svému bývalému informátorovi Janu Švédíkovi.

Švábenský vše popíral. Nakonec se rozhodl pro sebevraždu, kterou spáchal v den rozsudku. Předtím ale natočil téměř šestihodinové video, ve kterém dokresluje obraz ÚOOZ jako útvaru, který je plný zkorumpovaných policistů. Mnoho z nich dokonce i jmenuje.

Řeší vykonstruovanou kauzu Toflova gangu, i aféru metyl, kterou hlásil vedení roky před tím než začali lidé umírat. Vyjádřil se i ke svému korupčnímu případu. Do vězení ho totiž poslala svědecká výpověď Jana Švédíka, bývalého informátora, kterému měl Švábenský donášet informace za finanční odměny.

Švábenský ve své zpovědi ovšem tvrdí, že Švédík – té doby už ve vazbě za krácení daně – 26. ledna 2012 podal výpověď v prospěch Švábenského. "Neměl jedinej důvod mě nějak shodit, protože skutečně se nic nedělo. Z jeho strany ani z mojí strany žádné protiprávní jednání nebylo," řekl Švábenský ve videu a dodává i kopii přepisu výslechu i s oficialitami dokumentu.

Druhý den ale Švédík svou výpověď náhle mění. "Vypovídá, že jsem darebák, že jsem byl úplatný, že jsem mu zajišťoval lustrace a ochranu," vypráví Švábenský. Proč Švédík ze dne na den obrátil? To se snažil zjistit i Švábenský, a tak poslal žádost o seznam návštěv u Švédíka ve vazbě.

Video Zpověď bývalého elitního policisty, který spáchal sebevraždu - Stanislav Švábenský

Ten mu ale státní zástupce Petr Bejšovec zamítl. Místo toho se ale - díky známostem, jak Švábenský přiznává – dostal k tzv. motáku (tajná zpráva), který psal Švédík svému kamarádovi ve vazbě.

"Ten moták se nikdy neměl dostat na světlo boží... Dokresluje, co udělala generální inspekce, aby si zajistila jeho (Švédíkovu) loajalitu. V motáku je, že mu bylo slíbeno vrácení vozu BMW X6, zajištěného domu, propuštění z vazby," říká ve videu na serveru Lidovky.cz Švábenský a dokládá fotografii originálu i přepis motáku.

Švábenský také dále zmiňuje, že Švédíkovi státní zástupce Roman Kafka slíbil nejnižší možný trest ve všech kauzách a slíbil mu šest let. Dočetl se tak v dopisech od Švédíka, které posílal svému advokátovi. "Ještě než soudce dostal kauzu na stůl, věděl, že ho odsoudí na šest let. On skutečně dostal šest a půl roku."

tymitaky ( 2. března 2016 15:28 )

 Otázkou zůstavá, co je pravda, co je snaha exkulpovat se a vylepšit svůj obraz.

Samo ( 2. března 2016 14:49 )

Do basy by měli jít ti , kteří byli spolu se Šlachtou namočeni ve všech těch zmanipulovaných kauzách kde byl jeho spolupracovníkem Ištván z olomouckého Vrchního státního zastupitelství a výsledkem těch kauz byl pouze pád vlády a všichni z těch kauz byli Nejvyšším soudem osvobozeni a stát jim musel vyplatit odškodné. Taková je u nás spravedlnost. Poslední známou kauzou, která je zmanipulovaná je proces s šéfkou ERU Vitáskovou, kde dokonce byl státní zástupce a brněnský Krajský soud tak neurvalý ve svém posouzení případu, že udělil Vitáskové trest 8,5 roku přestože v té kauze se vůbec neměla objevit, protože nastoupila do úřadu až 8 měsíců poté, když mělo dojít k trestnému činu.

mirkazam ( 2. března 2016 14:23 )

A sakra,to je ale smradu....

bohdazi ( 2. března 2016 14:22 )

To je síla, s takovými kádry, popisovanými v článku to daleko nedopracujeme. Každý,kdo je v tom namočen, by si měl uvědomit,že jeho čas také přijde. A je jasno, proč se kauzy neřeší a nedořeší. Zkrátka ryba smrdí od hlavy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání