Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

Právnička okradla umírajícího seniora: Dostala osm let

Ilustrační foto  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: ČTK ljš - 
25. února 2016
15:50

Advokátce Michaele Salačové, která spolu s dalšími lidmi připravila umírajícího seniora o majetek v hodnotě desítek milionů korun, uložil pražský městský soud osm let vězení za podvod a vydírání. Zakázal jí také provozování právnické činnosti na 10 let. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Spolupachatelku právničky Štěpánku Kunstovou, která se na podvodu podílela, potrestal soud loni v prosinci šesti lety vězení. Obě ženy také musí zaplatit tři miliony korun jako náhradu škody poškozeným. Případ Salačové soud v prosinci vyloučil kvůli její nepřítomnosti k samostatnému jednání.

Právnička byla v roce 2010 správkyní majetku seniora. Majetek před smrtí muže postupně převedla na věštkyni Kunstovou, od které si nechala předpovídat budoucnost.

"Listinné důkazy jsou naprosto jednoznačné," odůvodnil rozsudek předseda senátu Tomáš Kubovec. Opíral se také o policejní odposlechy, které podle něj vinu jednoznačně prokázaly. Jedinou polehčující okolností je prý dosavadní trestní bezúhonnost Salačové.

Obžalovaná Salačová na začátku roku 2010 zjistila, že tehdy šestaosmdesátiletý senior, který trpěl Alzheimerovou chorobou, vlastní hodnotný majetek. Podle obžaloby ho navštívila v sanatoriu, kde pobýval, a nechala podepsat prázdné papíry. Pomocí těch pak zfalšovala kupní smlouvy, kterými převedla část mužova majetku na Kunstovou. Šlo například o družstevní byt v Hlinsku nebo rodinnou hrobku muže.

Poté, co v květnu 2010 muž zemřel, Salačová podle obžaloby zfalšovala závěť, aby na Kunstovou převedla i zbytek jeho majetku. Závěť ale napadli další lidé, kteří prý od poškozeného věděli, že by po něm měli dědit. Obžaloba tvrdí, že Salačová s Kunstovou také vydíraly jednu z žen, na kterou senior před smrtí přepsal jeden z jeho bytů. Ženu prý pod pohrůžkou násilí donutili podepsat s Kunstovou darovací smlouvu.

Salačová se hájila tím, že s ní Kunstová manipulovala. "Ona to s lidmi velice dobře umí, ve svém prostředí, v té věštírně, je velice působivá," řekla. Dodala, že všechny peníze od poškozeného skončily u věštkyně.

Podvod se policistům podařilo odhalit zejména díky odposlechům. K usvědčení Salačové a Kunstové přispělo také to, že se spolupachatelé Martin Goga a Marek Pavko přiznali. Muži podepisovali jako svědci falešnou závěť, pomocí které chtěly ženy získat seniorův zbylý majetek. V prosinci je soud potrestal tříletou podmínkou. Advokát Jan Slunéčko, který falešné závěti ověřoval, podle soudu trestný čin nespáchal, soudce ale na jeho případ upozornil Českou advokátní komoru.

zednik ( 25. února 2016 17:37 )

O majetek v hodnotě desítek milionů ho pumpli a příbuzným nahradí jen tři. Kde a u koho skončil ten dost podstatný zbytek majetku ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud