Rodiče holčičky s poškozeným mozkem dál bojují s nemocnicí o 7,5 milionu: Nakazila se Mia v inkubátoru?!

Rodiče Mii s nemocnicí dál bojují o odškodné 7,5 milionu korun.
Autor: jp, šim, Jitka Žigová, haj - 
19. 2. 2016
18:35

O odškodnění trvalého poškození mozku dcery Mii (6) bojují rodiče dívenky. Holčička onemocněla po nákaze z inkubátoru a má trvale poškozený mozek. Po hradecké nemocnici rodina požaduje za zničené zdraví Mii 7,5 milionu. Jednu chvíli to vypadalo, že neuspějí, teď ale Ústavní soud vše vrátil k projednání. Posudek znalců prý není dostatečný...

Mia v červnu 2009 přišla na svět předčasně po císařském řezu společně se sestrou dvojčetem. Druhé miminko, které dostalo jméno Tinka, je zdravé. Každá z dívenek vážila sotva 2,5 kila, a tak putovaly do inkubátoru.

Pobyt v něm měl sice dětem prospět a pomoci udržet jejich tělesnou teplotu, ovšem podle jejich rodičů, manželů Leony a Bronislava Hradických z Novobydžovska, jedné z ratolestí inkubátor spíše zkomplikoval život. Pátý den po porodu se totiž u Mii začaly objevovat zdravotní problémy v podobě nemocniční nemoci, tzv. nozokomiální infekce. V praxi miminko napadla bakterie, která vyvolala zánět a postupné rozpadání mozkové tkáně.

„Její stav vyžaduje odbornou péči. Není schopna pohybu. Navštěvujeme ji v kojeneckém ústavu. Zatím se drží,“ uvedla maminka Mii krátce po porodu pro Blesk. Holčička se pravděpodobně nedožije dospělosti. Rodiče jsou přesvědčeni, že vše má na svědomí hradecká nemocnice. Podle nich zanedbala hygienu, a tak se infekce k Mie dostala z rukou personálu.

Podle špitálu se však mohla nakazit už v těle matky nebo při porodu. Později nemocnice připustila, že by se bakterie do inkubátoru nedostala, kdyby měl každý, kdo do něj sáhl, vydezinfikované ruce. Jenže na druhou stranu zase svou odpovědnost za stav dítěte snižovala poukázáním na nízkou porodní váhu a nevyzrálý imunitní systém dítěte. Rodiče ale zareagovali dotazem, jak je tedy možné, že onemocnělo pouze jedno z novorozeňat, když se jejich poporodní stav nijak zvlášť nelišil.

Podle advokátky manželů Hradických Věry Neradové se posléze nemocnice chtěla mimosoudně dohodnout a nabízela dva miliony korun. „Dohodu ale nedodržela. Nedošlo z její strany k omluvě ani přiznání chyby,“ uvedla Neradová. „Když nemocnice nepřipouští vinu, je zvláštní, že nabízela peníze,“ podivoval se již dříve otec dítěte.

Ten spolu s manželkou špitál zažaloval o šest milionů korun. Hradecký soud o požadavku jednal už před lety, ale žalobu tehdy zamítl. Naději na úspěch dává Hradickým až Ústavní soud, který odmítl akceptovat závěr znalců, že nelze určit zdroj nákazy dítěte. Soud tedy proto v pátek vyslechl personál špitálu včetně epidemioložky a jednání odročil kvůli doplnění posudku.

 

 

 

 

 

 

Doporučujeme
rentierskej ( 22. února 2016 13:29 )

no dobrá..., ale ani tak s ní špitál nemůže "dělat posusy," že jo.

rentierskej ( 19. února 2016 22:43 )

neříkej mi tati, HŇU/PE! (neřeším, co je to za špitál, ale: že ŽÁDNÝ špitál nemůže BEZTRESTNĚ ničit zdraví pacientů) a neuznat náhradi škody!

atlanta ( 19. února 2016 20:19 )

Doslechla jsem se,že rodina již jedno odškodnění dostalo v hodnotě 6 000 000 kč.

miley ( 19. února 2016 19:55 )

Jen by mě zajímalo, proč je dítě v Kojeneckém ústavu a ne doma? To se ho jako zřekli, když je nemocné? A teď chtějí po nemocnici peníze...zajímavé!!

rentierskej ( 19. února 2016 18:58 )

pokud se dítě nakazilo už v inkubátoru, pak odškodnění 7,5 mil. kč je stejně ŽALOSTNÉ MÁLO, protože taková částka nikdy nedokáže zajistit "kvalitní" život nemocného děcka! celý život nemocného dítěte, vyjde mnohonásobně dráž! nemocnice by měla "sklapnout kufry" a s radostí zacvakat tak nízké odškodné! já bych byl za ZRŠENÍ špitálu (a vedení do basy)! RADIKÁLNÍ řešení omezí průsery opakovat!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud