Kauza Opencard směřuje ke konci. Dnes pražský městský soud vynesl rozsudek nad patnáctkou obžalovaných. Mezi nimi bylo deset někdejších pražských radních včetně bývalých primátorů Bohuslava Svobody (ODS) a Tomáše Hudečka (dříve TOP 09).

Podle státního zástupce způsobili Praze škodu 24,9 milionu korun tím, že v roce 2012 prosadili dvě smlouvy s firmou Haguess. Radní a členové hodnoticí komise údajně porušili své povinnosti při správě cizího majetku i předpisy o pravidlech hospodářské soutěže.

Od soudu oba bývalí primátoři odešli s podmínkou a peněžitým trestem.
Autor: ČTK

Státní zástupce navrhoval podmíněné tresty Svobodovi, Hudečkovi, někdejší radní pro informatiku Evě Vorlíčkové, Svobodovu bývalému náměstkovi Josefu Noskovi, exřediteli magistrátního odboru informatiky Janu Teskovi a externímu členovi komise Aleši Němečkovi. Pro dalších devět obžalovaných trest nepožadoval.

Do vězení nikdo nepůjde

S podmínkou 2,5 roku od soudu nakonec odešel bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Dvouletou podmínku dostal exprimátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09) stejně jako někdejší radní pro dopravu Josef Nosek.

Nejpřísnější podmíněný trest dostala někdejší radní pro IT Eva Vorlíčková a šéf magistrátního IT odboru Jan Teska, a to ve výši 3 roky. Nepodmíněný trest soud neuložil nikomu z obviněných. 

40 tisíc a úroky

Každý z pěti odsouzených má zaplatit hlavnímu městu 40 tisíc korun s úroky, s dalšími nároky soudce odkázal Prahu do civilního řízení. Podle dnešního nepravomocného verdiktu svým jednáním způsobili Praze škodu nejméně 17,7 milionu korun.

Soud uznal čtyři radní a úředníka Tesku vinnými jednak z porušení povinnosti při správě cizího majetku, jednak z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže tím, že v dubnu 2012 prosadili dvě smlouvy s firmou Haguess.

Vše o kauze Opencard na Blesk.cz čtěte zde >>>