Kdyby zavraždili dítě ministrovi, trestní hranici sníží okamžitě, říká o vraždě Elišky starosta Kmetiněvsi
Vražda Elišky (†13) v Teplicích otřásla i Luďkem Kvapilem (67), starostou středočeské Kmetiněvsi. Opět si položil otázku, kterou si klade už 12 let. Co všechno se ještě musí stát a kolik lidí ještě bude muset zemřít, než politici dostanou rozum?
Zpráva o vraždě teplické školačky zcela otřásla i Luďkem Kvapilem a během celého rozhovoru s Bleskem bylo patrné, že je velmi rozhořčený. Už šest let totiž v rámci tzv. Kmetiněvské výzvy bojuje za to, aby bylo schváleno snížení hranice trestní odpovědnosti a aby se s dětskými vrahy pracovalo jinak. Přestože jeho petici podepsaly statisíce lidí, zákonodárci ji dosud nevyslyšeli.
„Samozřejmě je to, co se stalo, výsledkem nicnedělání politiků. Garantuji vám, že kdyby se to stalo dítěti některého z nich, tak do tří dnů leží na stole návrh na snížení hranice trestní odpovědnosti. Takhle na to kašlou a pořád dokola se vymlouvají,“ nebral si Kvapil servítky.
Slova většiny poslanců, kteří v neděli v reakci na teplickou vraždu hovořili proti snížení hranice trestní odpovědnosti, ho nadzvedla ze židle. „Musím se přiznat, že když jsem slyšel, jak se na toto téma vyjadřovali například pánové Bělobrádek nebo Kalousek, že se těm pachatelům musí dát druhá šance, tak mi bylo regulérně na zvracení,“ zlobil se. „Už jsem o tom psal včera na Facebooku: Co se musí stát a kolik musí být ještě mrtvých, než se politici začnou zabývat vážnými věcmi a zákony, ne jenom svými požitky a blbostmi?“ ptá se.
Jediným, kdo v poslední době začal brát jeho návrh vážně, byl podle Kvapila poslanec Jeroným Tejc. „Ostatní se bojí, že udělají něco nepopulárního, ale podle toho, jakou mám já odezvu, tak tu změnu si lidé přejí. Kmetiněvskou výzvu tehdy podepsalo 570 tisíc lidí a všichni by ji dnes po tom, co se stalo, podepsali znova. Nedokážu ani říct, kolik mi za ty dva dny od té teplické vraždy přišlo e-mailů, kde mi lidé vyjadřují podporu a ptají se, jak to s výzvou je,“ řekl.
Podle Kvapila si nelze nevšimnout, že se počet trestných činů páchaných pachateli mladšími patnácti let stále navyšuje. „Jaký signál dáváme, když všechna média informují o tom, že se tomu klukovi nic nestane? Zavřou ho do diagnostického nebo nějakého detenčního ústavu, až odtud v osmnácti letech vyleze, bude mít čistý trestní rejstřík. S tím přeci nemůže společnost souhlasit. Čtrnáctiletý kluk rozhodně ví, co je vražda, ať už vyznává Emo, nebo cokoli jiného. Dneska ví i dvanáctileté dítě, že smrt je nevratná, že to není počítačová hra, kde mají další tři životy,“ vysvětluje starosta Kmetiněvsi.
„Jsem skutečně rozhořčen. Sám mám vnoučata a říkám si, jestli by nebylo lepší, aby odsud odešla pryč,“ uzavřel.
Vražda v Kmetiněvsi
Nález těla třináctileté Barborky N. otřásl středočeskou Kmetiněvsí 1. ledna 2004. Jedinou stopou, která mohla vést k pachateli, byly stopy DNA za nehty holčičky. Policisté proto odebrali vzorky všem místním obyvatelům starším patnácti let, ale bez výsledku. Otestovali tedy i čtrnáctileté a třináctileté a vraha našli pod číslem 632. Byl jím Bářin stejně starý kamarád Robin P. Ten podle kriminalistů mrtvou dívku po vraždě ještě znásilnil. Případ byl kvůli jeho věku odložen a pachatel putoval nejprve do Bohnic a poté do diagnostického ústavu. Ve vězení nakonec stejně skončil, ale až v dospělosti za jiné delikty. Více o vrahovi z Kmetiněvsi ZDE››
žádná hranice není nutná, tak jak to říkají myslím v Británii, jestliže spáchá zločin, jaký páchají dospělý, tak bude souzen jako dospělý.Co je to za dítě, které třeba někoho znásilní?Tak to už není dítě, ale dospělý a musí být tak souzen, ono to je vlastně strašně jednoduché.