Slovenští celníci při razii objevili tisíce falešných nádradních dílů na škodovky

Slovenští celníci při razii objevili tisíce falešných nádradních dílů na škodovky. (ilustrační foto)
Autor: ČTK - 
30. ledna 2016
11:22

Zajištění více než 5000 kusů falešných náhradních dílů do automobilů oznámila dnes slovenská finanční správa. Celníci zadrželi zboží po kontrole prodejny a skladů s díly na vozy značky Škoda. Finanční správa označila případ za ojedinělý svého druhu na Slovensku i v regionu.

Razii podnikli celníci v uplynulém týdnu v prodejně a ve třech velkokapacitních skladech nejmenované firmy v Rimavské Sobotě na jihu Slovenska. Dohromady zkontrolovali 4798 položek zboží, což představuje více než půl milionu kusů náhradních dílů.

Podle mluvčí finanční správy Patrície Macíkové zástupce Škody označil 134 položek, tedy 5214 kusů náhradních dílů v hodnotě téměř 221.000 eur (šest milionů korun), u kterých se podezření z falšování potvrdilo. Hodnota originálních dílů by prý byla až trojnásobně vyšší. Informace o původu zboží Macíková neuvedla.

Podle televize TA3 prostory soukromé firmy v Rimavské Sobotě sledovali celníci téměř rok. "Aby se motoristé vyhnuli tomu, že někdo nainstaluje do automobilu falzifikát, doporučujeme navštěvovat autorizované servisy, kde mají garantováno, že při opravě jsou vždy použity originální díly a příslušenství," řekl PR manažer slovenského importéra vozidel značky Škoda Roman Rajtár. Škoda Auto má na Slovensku ze všech značek největší podíl na prodeji nových osobních vozů.

Slovenské úřady podle Macíkové vyšetřují, zda ve zmiňovaném případu došlo k spáchání trestného činu nebo takzvaného správního deliktu, za který obvykle hrozí pokuta. V případě prokázání trestného činu porušení práv k ochranné známce nebo porušení průmyslových práv by viníkovi hrozilo vězení až osm let.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud