Protikorupční prověří advokátské eso Muzikáře. Kvůli odměnám od Českých drah

Autor: tmp - 
28. ledna 2016
10:44

Protikorupční policie se podle zjištění Lidových novin začala zajímat o činnost advokáta Karla Muzikáře, který zastupoval České dráhy ve sporu se Škoda Transportation. Detektivy prý zajímají mimo jiné smlouvy mezi advokátem a státní společností.

Nejrychlejší a nejvýkonnější lokomotivy 380 jsou předmětem miliardového sporu mezi Škoda Transportation a Českými drahami. Dráhy chtěly po dodavateli vyplatit zhruba miliardu za pozdní dodání lokomotivy. Arbitři ale rozhodli, že dráhy mají naopak Škodě zaplatit 1,1 miliardy korun, největší část z toho byl přitom jen inflační doplatek za lokomotivy.

České dráhy zastupoval se svojí advokátní kanceláří Weil, Gotshal & Manges Karel Muzikář. Toho podle zjištění Lidových novin nyní vyšetřuje protikorupční policie. Detektivové si prý vyžádali smlouvu mezi Muzikářem a Českými drahami k zastupování u rozhodčího soudu. Údajně je zajímá, na kolik si vlastně Muzikář přišel. Podle původních informací měla jeho advokátní kancelář požadovat 48 milionů korun. V dopise, který měla k dispozici MF Dnes, ale byla částka třikrát tak vysoká.


O činnost Muzikáře se protikorupční policie začala zabývat v prosinci minulého roku. To už bylo známo, že ministr dopravy Dan Ťok chystá trestní oznámení na rozhodčí soud, který čelí podezření, že stát svým rozhodnutím připravil o 1,1 miliardu korun. Jestli se protikorupční policie začala o spor zajímat i kvůli oznámení, však zatím není jasné.

20 kusů lokomotivy řady 380 dodala firma se čtyřletým zpožděním, které vysvětlovala zásadní změnou norem. Kvůli opožděnému povolení k provozu v zahraničí navíc není možné s novými stroji jezdit v Německu.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud