Soud možná vydá teroristy Fajáda a spol. do USA: A co Češi unesení v Libanonu?

Autor: ČTK - 
14. 12. 2015
12:22

Pražský vrchní soud potvrdil přípustnost vydání údajných spolupracovníků teroristů Alího Fajáda, Faouziho Jabera a Chálida Marabího do USA. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Konečný souhlas s extradicí tří mužů, kterým ve Spojených státech hrozí až doživotí, musí vyslovit ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Pražský městský soud povolil vydání cizinců letos v září. Muži si obratem podali stížnosti, avšak neúspěšně. "Vrchní soud rozhodl 30. listopadu v neveřejném zasedání tak, že všechny tři stížnosti zamítl," uvedla Puci. Rozhodnutí městského soudu je tak pravomocné.

USA tvrdí, že Libanonec Fajád a Jaber s Marabím z Pobřeží slonoviny chtěli prodat kokain a zbraně agentům z Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Vzájemné schůzky se údajně konaly v Ghaně či ve Varšavě a nakonec v pražském hotelu, kde trojici loni v dubnu zadržela policie. Od té doby jsou muži v české vazbě.

Trojice svou vinu i vydání odmítá. Její obhájci argumentují vedle údajné policejní provokace i tím, že Spojené státy neposkytly dostatečné záruky, že muže ve vězení nečeká nelidské zacházení, například umístění do časově neomezené samovazby.

USA trvají na tom, že nešlo o provokaci, protože obvinění muži vyvíjeli kriminální činnost už před setkáním s agenty a sami aktivně iniciovali další schůzky. K tomuto názoru se přiklonily i české soudy.

Podle libanonské agentury NNA souvisí rozhodování o vydání mužů s červencovým únosem pěti Čechů v Libanonu. Neznámí ozbrojenci jej prý spáchali ve snaze zorganizovat výměnu za Fajáda. Někteří ze zmizelých Čechů totiž měli s Fajádovým případem souvislost.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud