Muž se ji pokusil upálit - přežila!

3. 11. 2005
05:00

Jaroměřská výtvarnice Markéta Škopková (37) se tři roky snaží žít jako ostatní lidé. Poté, co se ji exmanžel Milan Pačuta (43) pokusil upálit, se touží opět radovat...

Prošla ohnivým peklem. Její život visel na vlásku. Musela za něj zaplatit vysokou cenu - žít jako zmrzačená, zohyzděná. S takovým údělem se skoro tři roky potýká jaroměřská výtvarnice a keramička Markéta Škopková (37). Odsoudil ji k němu bývalý manžel a otec jejích dvou dětí, Slovák Milan Pačuta (43). V Šestajovicích, kde spolu žili, polil ženu benzínem a zapálil. Po hrůzném skoroupálení má Markéta Škopková dodnes špatné spaní. To možná zmizí, tělesné postižení nikoli. "To se nedá zapomenout, i když já si přímo na tu událost nepamatuju. Budou mi ji ale připomínat následky na těle," přiznává výtvarnice, která má za sebou nesčetné množství plastických operací a další ji čekají. Oheň jí způsobil popáleniny až třetího stupně na 52 procentech těla. "Když jsem se probrala v nemocnici, postupně jsem zjišťovala, že nemám vlasy, uši, prsa," vypráví třesoucím se hlasem Markéta. "Muži jsou už pro mě tabu," dodává smutně. "Mám alespoň kamarády, ale moc jich není," přiznává žena. Po hrůzném činu svého chotě našla Markéta Škopková se synem Jurajem (8) a dcerkou Anežkou (6) útočiště u rodičů, rovněž výtvarníků, v Jaroměři. Pomáhají jí s výchovou dětí i s čerpáním sil k návratu k umělecké činnosti. Dříve malovala, sochala, dělala keramiku. Teď už ale nemůže tvořit jako dříve. "Mám postižené ruce. Na levé nemůžu dělat jemnou motoriku a na pravé neohnu loket," popsala svůj handicap. Omezený pohyb rukou jí zatím nedovoluje usednout zpět k hrnčířskému kruhu. Tvoří pouze výtvarná díla pro radost, a když momentální zdravotní stav dovolí, tak občas i na zakázku. Přitom se dál zotavuje, každý den cvičí a doufá v lepší zítřky. "Když jsem zůstala na živu, musím žít dál, starat se o děti a vytvořit něco pěkného, aby tu po mně něco zůstalo, než umřu," dává si za cíl bojovnice s krutým osudem.


Psychopat nedá pokoj Říká se, že protiklady se přitahují. To byl i případ Markéty Škopkové a Milana Pačuty. Ona - skromná, citlivá, romantická, on - cholerický Slovák, který žil jako sirotek bez majetku v lesní chatě. Krásné vydrželo být manželství umělkyně a chudého muže jen chvíli. Brzy se ukázal jako hádavý a agresívní se sklony k častému pití alkoholu. Z toho pramenilo i fyzické násilí páchané na Markétě. Zbil ji až tak, že jí praskl ušní bubínek, kopl do obličeje a uštípl kus zubu. Ona ale mlčela a jeho chování dál trpěla. Asi po čtyřech letech manželství 13. listopadu 2002 Pačuta udeřil nejtvrději. Po návratu domů do Šestajovic na Náchodsku v podnapilém stavu rozbíjel zařízení a spustil takovou hádku, že před ním utekla na půdu. On jí ale nedal pokoj ani tam. Konflikt sledoval jejich tehdy pětiletý synek Juraj. Viděl, jak otec na mámu křičel, mlátil ji a tahal za vlasy. Pak vzal kanystr s benzínem, polil ji a zapálil. Synkovi prý přitom oznamoval: "Maminka shoří jako papírový čert!" Když se změnila v hořící pochodeň, začali ji oba hasit a přivolali pomoc. Pačuta stanul předloni před soudem. Tvrdil, že je nevinen, že se Markéta nejspíše pokusila o sebevraždu. Psychologové ho označili za psychopata. Dostal 18 let vězení, které si teď odpykává ve valdické věznici. "Pořád se necítí být vinen. Odvolává se a dovolává, kde jen může. Navíc se pořád soudíme kvůli styku s dětmi. Soud se ale ztotožnil s návrhem mé advokátky, a zbavil ho rodičovské odpovědnosti. Neuznává ani náš rozvod," dodává výtvarnice. "Bojím se, až vyleze z vězení. Bojím se, že nám nedá pokoj," se strachem se dívá do budoucnosti.

1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud