16letý kluk nadýchal 3,25 promile: Policie načapala dalších 235 opilých dětí

Ilustrační foto  (Autor: internet)
Autor: ČTK - 
22. října 2015
14:21

V první fázi rozsáhlé akce zaměřené na prodej alkoholu a tabáku dětem v českých restauracích a barech bylo zkontrolováno 7000 lidí a 1081 provozoven. Policie zjistila 592 přestupků a trestných činů, z toho se 236 případů týkalo dětí mladších 18 let pod vlivem alkoholu. Rekordmanem byl šestnáctiletý chlapec ze Středočeského kraje, jemuž policisté naměřili 3,25 promile alkoholu v dechu.

Masivní kontroly začaly 9. října a budou trvat do konce roku. Kontrolní akce jsou reakcí na dlouhodobé výzkumy, podle kterých v tuzemsku roste počet dětí, jež mají zkušenosti s alkoholem. Podle ředitele pořádkové policie Martina Hrinka se do první fáze kontrol zapojilo přes 2400 kontrolorů.

Provozovatelé barů, kteří pochybí, mohou od policie dostat na místě blokovou pokutu až 5000 korun. Podle Hrinka bylo uloženo 137 pokut, další přestupky se projednávají. Dál se řeší také 45 trestných činů, které souvisejí s prodejem alkoholu dětem či přechovávání drog.

Na kontrolách se kromě policistů podílejí živnostenské úřady, Česká obchodní inspekce, hasiči, celníci, hygienici či zdravotníci. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila je tím akce unikátní. Po skončení se vyhodnotí a na základě výsledků půjde do vlády doporučení, jak zlepšit situaci kolem dětí a alkoholu.

Živnostenské úřady odhalily 63 závad, které spočívaly v tom, že podnikatelé porušovali svoje povinnosti. Zatím tyto úřady uložili deset pokut v celkové výši 14 000 korun. V barech a restauracích byly zabaveny také tři litry neoznačeného alkoholu.

Hasiči odhalili téměř 600 závad, které se týkaly třeba špatně označených únikových cest či závad na hasicích přístrojích. Podle Květoslavy Skalské z hasičského sboru jsou výsledky alarmující, protože závady mohou zpozdit nahlášení požáru, zkomplikovat zásah hasičů nebo zhoršit evakuaci. Kontroloři hasičů teď vedou správní řízení o uložení pokut. "Ty pokuty se mohou vyšplhat až do výše půl milionu korun," dodala Skalská.

Podle obchodní inspekce skončilo špatně zhruba 50 procent všech kontrol. Provozovny chybovaly v cenách, nedávaly účtenky nebo nedodržovaly správné míry nápojů. Podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha je zajímavé, že provozovatelé věděli o kontrolách předem, a přesto dopadly špatně. "Je to možná dáno i tím, že kontroly probíhaly v noci, provozovatelé nás patrně v noci nečekají a inspektorům se podařilo dobře vmísit do společnosti," uvedl Fröhlich. Podle něj zatím bylo uloženo 19 pokut na místě za menší prohřešky za více než 30 000 korun. Další pokuty se budou řešit ve správním řízení. Celníci zase kontrolovali označení tabáku a lihovin, našli osm pochybení, zabavili mimo jiné 60 litrů lihovin.

Policie první fázi kontrol neobvykle ohlásila předem, aby se na to mohli provozovatelé připravit. Další dvě fáze podle Hrinka už policie avizovat nebude. "Další fáze nastane v nejbližších dnech," doplnil ředitel pořádkové policie Martin Hrinko.

honza54.. ( 22. října 2015 18:15 )

taky jsme v Malšovicích chlastali na zahrádce v 70 letech a bylo to krásné. Hradečáci není to pravda. zdraví honza j

asijo ( 22. října 2015 15:11 )

Havlova mládež.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud