Vrah stopařky zůstane za mřížemi: Soud obnovu procesu nepřipustil

Záruba dostal za vraždu stopařky 20 let. Soud případ znovu neotevře
Autor: ČTK ljš - 
7. 10. 2015
15:18

Vrahem nejsem a vrahem nebudu, hájil se Pavel Záruba, odsouzený za vraždu šestnáctileté stopařky, u soudu. Ten ale jemu ani předloženým svědectvím neuvěřil. Záruba se k činu nikdy nepřiznal a tvrdí, že dívku zabil jeho někdejší kamarád Václav Nouzecký.

Podle předsedy senátu Petra Černého soud neshledal důvody k tomu, aby řízení obnovil. Záruba na místě uvedl, že podá proti rozhodnutí stížnost k vrchnímu soudu. „Skutečnosti, které uváděli svědci navrženi odsouzeným, byly velice závažné a my jsme je za tím účelem ověřovali. Ale dílem se buď nepotvrdily anebo neobstály. Klíčové je to, že verze podaná odsouzeným neodpovídá skutečnostem zjištěným před 12 lety,“ řekl novinářům Černý.

Vražda šestnáctileté studentky se stala v roce 2002 na Písecku. Podle Záruby existuje několik svědků, kterým Nouzecký za různých okolností naznačoval, že je dívčiným vrahem. Nouzecký to však v srpnu u táborského soudu popřel.

Záruba dnes uvedl, že bez ohledu na výsledek jednání bude ve snaze o obnovení procesu pokračovat. „Sedím 13 let a mám toho dost. Vrahem nejsem a vrahem nebudu,“ řekl Záruba ve své závěrečné řeči.

Dívka podle verdiktu soudu v létě roku 2002 usedla k Zárubovi do auta v Písku, kde jí slíbil odvoz do Strakonic. Její tělo bylo následně nalezeno nedaleko Písku. Zárubu usvědčily mimo jiné vlasy oběti, které kriminalisté našli v jeho voze. Soud v Táboře ho potrestal 20 lety vězení, což následně potvrdil i vrchní soud. Záruba byl navíc předtím už odsouzen na 3,5 roku vězení kvůli znásilnění.

Z těla zavražděné stopařky nebylo možno dokázat, jestli byla sexuálně zneužita. Dívka byla nalezena nahá s roztrženou podprsenkou, ale tělo už bylo v rozkladu. Soud přesto v roce 2003 Zárubovi kromě vězení nařídil sexuologickou léčbu.

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud