Metalista Blythe 15 milionů odškodného za vězení nedostane: Umělecky mu pomohlo, tvrdí soudkyně

Autor: ČTK ljš - 
30. 9. 2015
14:10

Nedostane už ani korunu. Soud zamítl americkému zpěvákovi Randymu Blythovi odškodné 15 milionů korun, které po Česku žádal za trestní stíhání. Obžaloby z napadení fanouška, který zemřel, byl totiž zproštěn.

„Jako mediálně známá osobnost je na medializaci zvyklý. Byl ve vazbě navštíven rodinnými příslušníky a manželkou. Takže vazba byla pro něj snesitelná,“ vysvětlila své rozhodnutí soudkyně a dodala, že zpěvákovi vězení pomohlo jako inspirace k jeho umělecké tvorbě. Na medializaci navíc musí být podle ní zvyklý. Blythe sám několikrát řekl, že zkušenost reflektoval ve své další desce a že vazba nebyla to nejhorší, co ho v životě potkalo.

Blytha soudy v roce 2013 zprostily obžaloby ze zavinění smrti fanouška na pražském koncertu v roce 2010. Mladík tehdy nepřežil zranění hlavy po pádu z pódia, podle obžaloby ho Blythe strčil, což se ale neprokázalo. Hudebník strávil kvůli vyšetřování měsíc v české vazbě, odkud se dostal na kauci. Odškodné nyní řešil Obvodní soud pro Prahu 2.

Ministerstvo spravedlnosti, které ve sporu zastupuje stát, vyplatilo Blythovi již dříve 37 000 korun za vazbu. Zpěvák nyní žádá 15 milionů jako nemajetkovou újmu a za vazbu dalších 555 000. Blythe žije v USA a na rozhodnutí o odškodném nepřijel, k hlavnímu líčení ve své kauze v roce 2013 docházel.

Policie Blytha stíhala kvůli incidentu, kdy během koncertu jeho kapely Lamb of God vylezl na pódium fanoušek, který po střetu se zpěvákem spadl dolů. Mladík se při pádu vážně zranil na hlavě a později zemřel v nemocnici. Blythe kvůli tomu čelil obvinění z ublížení na zdraví s následkem smrti.

Blythe se vrátil kvůli koncertování do Česka koncem června 2012 a policie ho zadržela hned na letišti. Hudebník tehdy ještě nevěděl, čeho se případ týká, protože se o dřívějším úmrtí fanouška a policejním vyšetřování nedozvěděl. Zhruba měsíc strávil ve vazbě, na svobodu se dostal díky kauci.

V březnu 2013 Blytha Městský soud v Praze obžaloby zprostil s odůvodněním, že fanouška nezranil úmyslně. Začátkem června téhož roku potvrdil osvobozující verdikt i odvolací soud.

fikusek11 ( 30. září 2015 19:19 )

Už to nehul.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud