Láska až k exekuci: Rodiče se často zadluží jen kvůli dětem

Rodiče ve snaze pomoci dětem padají do dluhových pastí.
Autor: ula - 
30. 9. 2015
05:20

Jeden z nejsilnějších citů, jakým je rodičovská láska, nás může dostat do velkých finančních problémů. Pětina Čechů je ochotná splnit přání svých dětí, i když si to nemůžou dovolit. Čtvrtina pak spadne do hlubokých dluhů.

Tatínkové jsou vstřícnější

Přestože 20 % Čechů nevychází se svými příjmy, nechtějí odepřít svým potomkům různá potěšení. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost KRUK. Překvapivě méně šetří otcové, svým dětem splní přání každý čtvrtý muž.

Pomoc i v dospělosti

Finanční podpora rodičů dětstvím nekončí. Mnozí se snaží zajistit dětem finanční nezávislost, když se snaží osamostatnit. Děti to ví a 77 % z nich je ochotno finanční pomoc přijmout.

„Pomoc rodičů se nemusí týkat pouze jejich finančních úspor. Často se například stává, že si lidé berou půjčky pro své potomky na své jméno, případně je čerpají potomci na jméno rodičů, v některých případech dokonce bez vědomí rodičů. Potomci je následně mnohdy nejsou schopni splácet a přenesou toto finanční břemeno na své rodiče,“ uvádí Veronika Kuřinová ze společnosti KRUK.

Příběh paní Evy: Dluhová past kvůli dětem

Sedmdesátiletá Eva celý život poctivě pracovala a žila skromně. Kvůli svým dvěma dětem si vzala několik půjček a nyní uvízla v dluhové pasti. O pomoc ji nejprve požádala dcera, která se ocitla s manželem v dluzích. Paní Eva jim přenechala družstevní byt, kde platila tři tisíce, a odešla do nájemního, kde platí 8 tisíc.

Padesátiletý syn paní Evy zase neúspěšně podniká a vše řeší půjčkami. Když potřebuje uhradit náklady za energie nebo sociální a zdravotní pojištění, obrátí se na svoji matku. Paní Eva mu vždy vyhoví. Jsou ale chvíle, kdy ani rodičovská láska není silnější než strach z dluhů.

„Pomoc synovi beru jako samozřejmost. Potřebuje-li peníze, udělám maximum pro to, abych mu je pomohla obstarat. Poslední zkušenost mi ale nabourala jistotu, že dělám dobře. Před dveřmi se objevila žena zastupující nebankovní společnost a chtěla po mně splátku půjčky, kterou jsem si nevzala. V ten moment mi došlo, že to zašlo až příliš daleko a syn si bere úvěry na moje jméno bez mého vědomí,“ říká paní Eva.

Finanční závislost na rodičích je ostuda

Názory na finanční pomoc rodičů jsou mezi Čechy rozporuplné. Každý čtvrtý si myslí, že potomci by měli spíše pomáhat, ne z nich tahat peníze. Na druhou stranu 30 % se domnívá, že je štěstí mít někoho, na koho je spolehnutí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

stellastella ( 30. září 2015 07:05 )

 Je to o tom,ze jsme,bohuzel,financne malo gramotny narod.Lide si pravidelne odkladaji jen male castky nebo nespori vuBec.financni rezervu do vyse alespon 3nasobku prijmu lide vetsinou nemaji.skoro vubec nepocitaji se zajistenim sebe a sve rodiny.ale ceni si svych aut.ta pojistena maji.maji velke sny,ktere si plni nesmSlnymi pujckami.jsen ta to,aby uz do Zs byla povinne zavedena fin. gramotnost.alespon 1h tydne.za komunismu meli lide max.vklad.knizku pro uspory.dnes maji ucty jiz deti,nucnene o uverovani se nemluvi.lide chteji veci hned a nemahi ba to

Zobrazit celou diskusi
Další videa