Romantické pláže se změnily v márnice

Autor: INT - 
27. prosince 2004
05:01

Vražedné zemětřesení o síle 8,9° Richterovy škály zasáhlo v noci na neděli oblast jihovýchodní Asie. Počet obětí stále stoupá!

Více než dvanáct tisíc mrtvých a všude nekonečný zmar. Vražedné zemětřesení o síle 8,9 stupně Richterovy škály postihlo včera řadu ostrovů a zemí v Indickém oceánu. Co nezničily mohutné otřesy, dokonaly obří přílivové vlny tsunami. Nejvíce postižené jsou státy Srí Lanka, Indonésie, Indie a Thajsko. V oblasti tráví vánoční svátky také spousta českých turistů, z nichž dva utrpěli zranění, dalších 15 je nezvěstných. Ničivé zemětřesení bylo nejsilnější, jaké bylo na Zemi zaznamenáno za posledních čtyřicet let. Otřesy o síle 8,9 stupně podle Richterovy škály s epicentrem u indonéského ostrova Sumatra vyvolaly včera kolem osmé hodiny ráno místního času mohutné přívalové vlny tsunami, které pustošily pobřeží okolních států. Voda na pláže vyvrhla desítky těl rybářů, kteří v době úderu byli na lovu. Počet obětí už přesáhl patnáct tisíc, další tisíce jsou pohřešovány, milióny lidí jsou bez střechy nad hlavou. České ministerstvo zahraničí ani česká velvyslanectví v postižených oblastech nemají zprávy, že by mezi oběťmi byli naši občané. Informace o českých turistech v oblastech katastrofy mohou příbuzní získat na českém ministerstvu zahraničí na čísle 224 181 111. V oblasti katastrofy pobývá na 500 Čechů. S 15 se nepodařilo navázat spojení, jedna turistka byla hospitalizována a jeden člověk lehce zraněn. Mezi evakuovanými v Thajsku byla i skupina českých horolezců, kterým se podařilo před ničivou vlnou uniknout. "Jsme v Aonangu ve městě, byla to hrůza, měli jsme jet lodí, ale viděli jsme vlnu. Do města jsme museli jít džunglí," napsala prostřednictvím sms iDNES Helena Lipenská, která je v Thajsku s přítelem Tomášem Mrázkem, mistrem světa v lezení na obtížnost. Nejhůře postiženou zemí je Srí Lanka, kde byl vyhlášen stav národní katastrofy. Záchranu těl ztěžují nájezdy bílých žraloků k pobřeží. Záplavové vlny zaplavily i níže položené části východoafrického pobřeží. Německý seizmolog Rainer Kind varoval, že pohroma může pokračovat. "Konec hrůzy je v nedohlednu. Prasklina v mořském dně je dlouhá asi 1000 km, je třeba počítat s dalšími otřesy, a tedy i přílivovými mi," soudí. OSN vyslala týmy, které pomohou s likvidací škod. Premiér Gross svolal na dnešek krizový štáb kvůli pomoci postiženým asijským oblastem.


Smutná bilance: Přes 15 000 obětí * Srí Lanka: 6090 * Indie: 4287 * Indonésie: 4500 * Thajsko: 310 * Malajsie: 42 * Maledivy: 14 (odhady nejsou konečné)
Cestovní kanceláře ruší zájezdy Exotická vánoční dovolená se proměnila v horor desítkám českých turistů. Ti, kteří mají do postižených oblastí teprve odletět, mají strach. Namísto 20 tisíc Čechů, kteří do regionu ročně jezdí, jich tam dovolenou letos stráví jen čtvrtina. A co by tam také obdivovali? Vše je zničené.. Cestovky ruší lety i dlouho plánované pobyty. České aerolinie naopak vezou do míst zasažených katastrofou humanitární pomoc. Čedok včera zrušil večerní let na Srí Lanku. "Měl to být první let do téhle destinace. Klientům nabídneme možnost vycestovat do jiné země," řekl mluvčí Čedoku Tomáš Brejcha. "Desítky lidí jsou zasažené oblasti u letoviska Phuket v Thajsku. Situaci vyhodnocujeme, informace jsou příliš čerstvé. V případě nouze okamžitě pošleme letadlo," dodal Brejcha. Společnosti Eso Travel se včera podařilo navázat spojení s klienty na Maledivách. SMS zprávou se odtamtud ozval i Karel Gott. V pořádku by snad měli být klienti Fischera,kteří jsou na Srí Lance. Podle mluvčí Dity Stejskalové se všichni vrátí vplánovaném termínu po Novém roce. Pravidelný let ČSA z Prahy do Dubaje a na Srí Lanku zrušený nebude. "Máme potvrzeno, že letiště v Kolombu na Srí Lance není zavřeno, takže let se v pondělí uskuteční," řekla mluvčí ČSA Jitka Novotná. Spolu s cestujícími by na Srí Lanku měla být dopravena i humanitární pomoc. "Volnou kapacitu letadla jsme nabídli ministerstvu zahraničí pro humanitární sbírku," dodala Novotná.
Voda mne vypláchla z postele! Novinář Roland Buerk je dlouholetým válečným zpravodajem britské BBC v Afghánistánu a Iráku. Rozsah apokalypsy v jižní Asii ho ale zaskočil. Práce ho totiž před Vánoci zavedla na Srí Lanku, kde se stal nechtěně očitým svědkem poslední katastrofy. V noci na včerejšek právě spal ve městě Unawatuna na jižním pobřeží Srí Lanky. "Přišlo to v deset hodin ráno úplně bez varování. Ještě jsem ležel v posteli v hotelu, když jsem zespoda slyšel nějaký hukot a výkřiky. Najednou přišla přes okna a dveře voda. Na nic jsem nečekal, ani jsem si nebral žádné osobní věci, a ihned jsem vyskočil na ulici. Voda mi sahala až po krk," popisoval Buerk své probuzení. Nejprve vylezl na strom, ale raději zase rychle seskočil. "Prodíral jsem se tou záplavou směrem pryč od moře a jen tak tak se vyhýbal plovoucím ledničkám a autům. Zastavil jsem se až na souši po asi 300 metrech," vzpomínal na první minuty. "Všechno je tady zničeno. Budovy se zřítily jako domečky z karet, auta visí ze stromů. Nikde neuvidíte žádného doktora, žádné sanitky, jen hromady mrtvol. Ti, co přežili, se panicky obávají dalších přílivových vln," vyprávěl o situaci v místě katastrofy.

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání