Právníci Dahlgrena si stěžují na vyšetřování: Verdikt o vydání vraha stále nikde!
V Česku vyvraždil rodinu a své příbuzné, poté pláchl do Spojených států. Úřady tam rozhodly, že byly splněny všechny podmínky pro jeho vydání spravedlnosti do Česka, ale na finální verdikt se čeká a čeká. To se nelíbí Dahlgrenovým právníkům, kteří již podali stížnost na dosavadní vyšetřování.
Konečné rozhodnutí o vydání Američana Kevina Dahlgrena podezřelého ze čtyřnásobné vraždy v Brně-Ivanovicích ze Spojených států do Česka se oddaluje. Jeho advokáti podle informací ČTK, které dnes potvrdilo české ministerstvo zahraničí, podali stížnost na dosavadní průběh vydávacího řízení. Věc tak dále bude řešit americká justice, která v září rozhodla, že podmínky pro vydání do Česka byly v Dahlgrenově případu splněny.
Poslední slovo bude mít ministerstvo zahraničí v USA
Pokud soud i po stížnosti Dahlgrenovy obhajoby rozhodne, že Američan může být do ČR vydán, poslední slovo o extradici bude mít americké ministerstvo zahraničí. Česká diplomacie zatím podle Davida Frouse z tiskového oddělení ministerstva zahraničí nemá bližší informace. „My víme o tom, že ten krok učinil,“ řekl Frous.
Zadrželi ho na letišti
Dahlgren podle českých vyšetřovatelů v Brně-Ivanovicích usmrtil svou sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. Motiv činu není znám. Američan si následně vzal taxi z Brna do Vídně, odkud odletěl do USA. Během letu na něj české úřady vydaly zatykač. Na jeho základě 23. května agenti amerického FBI Dahlgrena zadrželi po příletu na letiště ve Washingtonu.
Podle soudu může být vydán
Federální soud v americké Alexandrii v září rozhodl, že Dahlgrena lze vydat do České republiky. Američanovi advokáti zároveň dostali třicetidenní lhůtu ke krokům vedoucím k odkladu verdiktu o vydání. Dahlgrenovi právní zástupci ji podle očekávání využili, a extradice se tak přinejmenším protáhne.
Pořád tvrdí, že je nevinný
Pokud se Dahlgrenovým advokátům nepodaří vydávací řízení zastavit u soudů, bude mít poslední slovo v případu americké ministerstvo zahraničních věcí. „Je třeba upozornit na skutečnost, že rozhodování amerického ministerstva zahraničí není formalitou a jsou zde zohledňovány i jiné argumenty, včetně politických,“ uvedlo již dříve české ministerstvo spravedlnosti. Pokud by byl Dahlgren vydán a v České republice odsouzen, hrozil by mu až doživotní pobyt za mřížemi. Kdyby ho Američané vydat odmítli, unikl by zcela trestu. Dahlgren vinu popírá.
Problém je, že pakliže "jej" us-justice českému právu nevydá, patrně bude v USA považován za beztrestného, možná i ponechán na svobodě. To mi právě hlava nebere, nač bude takový čtverák šerifům v terénu dobrý: chtějí si jej nechat "na semeno" a modlit se, aby už byl stále hodný?