
Příběh českého kmotra Mrázka: Zabil ho elitní odstřelovač?
Vyučený kolínský lakýrník v invalidním důchodu František Mrázek (†47) věděl, jak přijít k penězům už za minulého režimu. Spekuloval, veksloval, pašoval – hlavně elektroniku. Po listopadu 1989 rozjel svůj byznys ve velkém.
Do nového režimu naskočil Mrázek s několika miliony korun kapitálu. Jako první v »nové době« přišel na snadný a v tehdejší atmosféře dokonce vítaný způsob, jak přijít k penězům. Vycházelo mu to až překvapivě.
Úvěry
Rozjel kolotoč spekulací. Za peníze, nastřádané v minulosti, nakoupil několik nemovitostí a pozemky, zastavil je u bank a protihodnotou získal úvěry. Policie nikdy nevyšetřila, zda uplácel úředníky nebo zda odhadní ceny nemovitostí byly nadhodnocené, ale faktem je, že za jistou takřka zřícenou někdejší sklárnu na severu Čech dostal úvěr 200 milionů. Nesplácel – nezdařil se mu podnikatelský záměr – a bance budovy zůstaly. Jejich cena byla necelých tři sta tisíc. Tak to tehdy chodilo.
Minulost
Mrázka mnohému naučil už rok 1986. Na Kolínsku si veksláci tehdy vyřizovali účty, vyhořelo pár vil i aut, i na přepadení a zmlácení došlo. Mrázek byl dva měsíce ve vyšetřovací vazbě a nakonec dostal podmínku.
Jeho případ zpracovával kapitán kriminální služby Josef Hrouda z Kolína a podle některých informací právě on Mrázka »udělal«. Vekslák začal s policií spolupracovat, donášel.
Prý si ho pak předávaly různé policejní složky – podle toho, v jakém prostředí se Mrázek pohyboval. Vydrželo to prý až do Mrázkova zavraždění. Jeden z jeho blízkých přátel Provod si dokonce myslí, že Mrázek mohl být policistou.
Kmotrův přítel Miroslav Provod tvrdí: Mrázek byl možná policajt!
Čtěte v Nedělním Blesku
Mozek
Mrázek postupně ovládl mnoho klíčových podniků, zejména Setuzu. Podnikal spolu s Provodem a Pitrem a sám svůj majetek odhadoval na několik miliard korun. Nechal se dokonce slyšet, že vytváří svůj archiv, kde shromažďuje kompromitující informace na byznysmeny, politiky i vedoucí osobnosti státu. Trousily se o tom hodně divoké spekulace, ve kterých figurovala velmi známá jména. Mrázek netajil, že se stýká s politiky – v diáři měl telefony na sedmnáct poslanců a šest senátorů, s nimiž si tykal a vídal se velmi často.
Střelba
Poprvé kdosi střílel na Mrázka v roce 2002. Když se vracel z kanceláře, zablokovalo mu cestu auto, ze kterého kdosi vystřelil. Kulka tehdy Mrázka jen škrábla do ucha, ale od té doby jezdil v opancéřované limuzíně. Jeho podnikání se rozrůstalo, stejně jako počet vlivných osobností, které se s ním stýkaly. V této »tlačenici« bylo brzy těsno a Mrázek si nadělal nepřátele – hovořilo se zejména o Krejčířovi (dnes emigrant v Jihoafrické republice) a podnikateli a mafiánském bossovi Bělovi, později zavražděném.
25. ledna 2006 na Mrázka kdosi vystřelil večer něco po osmé hodině před luxusním sídlem jeho firmy Středoevropská poradenská, s.r.o., v Durychově ulici v Praze 4-Libuši. Byl na místě mrtev.
Jak došlo k vraždě Františka Mrázka
František Mrázek se v osudnou středu 25. 1. 2006 v kanceláři své firmy, jak měl téměř každý den ve zvyku, díval na večerní televizní zpravodajství. Když začaly sportovní informace, odešel jeho synovec Lukáš, který mu dělal řidiče, nastartovat jeho opancéřované auto.
Už se setmělo, ale parkoviště před budovou osvětlovaly lampy. Pár minut po osmé Mrázek vyšel hlavním vchodem a zazněl výstřel. Střelec se ukrýval v hustém křoví a zřejmě použil pušku s laserovým zaměřovačem, se speciálně upraveným sřelivem, které si nejspíš sám vyrobil. Kulka byla ocelová a prachová náplň zvětšená. Mrázek neměl šanci, ani lékaři, kteří přijeli za dvacet minut po střelbě, mu pomoci nemohli.
Podle policie nesla Mrázkova vražda všechny znaky nájemného zločinu. Střelec Mrázka nepochybně několik dní sledoval a dokonale znal jeho režim, včetně pracovních a osobních zvyklostí.