Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 22°C

Jiří Kajínek už nás stál 5,5 milionu korun

Autor: František Prachař, mivrk - 
3. dubna 2011
11:20

Nejslavnějšímu českému vězni Jiřímu Kajínkovi (48) soud opět zamítl obnovení procesu. Platí tedy, že si dál odpykává za vraždu doživotní trest vězení. A každým dnem stráveným za mřížemi narůstá částka, kterou musíme my všichni, daňoví poplatníci, platit za jeho izolaci od společnosti. K dnešnímu dni to už dělá přes 5,5 milionu korun!

Když prý svého času ve Valdicích čistili okapy na střechách, nestačili se řemeslníci divit. Byly v nich paštiky, tavené sýry a další potraviny, které vězňům nechutnaly. Jídlo je ale jen jednou ze spousty položek, které stát – a tedy daňoví poplatníci – na pobyt každého vězně musí vynakládat. Případ Jiřího Kajínka (49), odsouzeného na doživotí, to dokazuje.

Miliony za mřížemi

Senát Krajského soudu v Plzni minulé pondělí opět zamítl návrh na obnovu Kajínkova procesu. Naštěstí v jeho nepřítomnosti, jinak by soudní jednání bylo dražší. I tak stálo dost. „Jedno zasedání senátu se dá vyčíslit minimálně v řádu několika tisíc korun,“ řekla mluvčí plzeňského krajského soudu Alexandra Vaňková. „Jiří Kajínek osobně přítomen nebyl, jinak by tu s ním musela být eskorta. To bychom se pak pohybovali i v řádu desítek tisíc korun.“

Podobných jednání mají soudy po celé republice bezpočet denně. To všechno spolyká obrovské peníze. Pokud se ale vězeň odvolá, postupuje jeho případ dalšími justičními instancemi a koruny na sebe nabaluje jako sněhová koule.

Kolik stojí vězeň?

Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, zatčený 8. února 1994, si právě v neděli 3. dubna odpykává přesně 6 264 dnů pobytu za mřížemi. Náklady na jeho pobyt se dají vyčíslit poměrně detailně, i když kvůli své vysoké nebezpečnosti není nikdy dlouho na jednom místě. Vězni jako on jsou po určité době převezeni jinam, aby se nesžili s okolím, nepoznali ho do detailů a nepokusili se o útěk.

Kajínek, který teď sedí v Karviné, vystřídal kromě jiných i dvě nejtěžší věznice v Čechách, Valdice a Mírov. „U nás jsou průměrné náklady na denní pobyt odsouzeného 1045 korun,“ řekla tisková mluvčí Mírova Magda Petříková. Její kolegyně z Valdic Eva Francová informovala, že u nich to dělá asi 608 korun.

Pokud by tedy Kajínek byl zavřený jen na Mírově, stál by nás všechny za již odpykaných 6264 dnů 6 545 880 korun. Ve Valdicích by to bylo »jenom« 3 808 512 korun. K tomu je třeba připočíst desítky tisíc za soudní stání, opětovné projednávání jeho případu a podobně. K 25. březnu bylo v českých věznicích celkem 20 199 odsouzených osob…

Co když je nevinný?

O vině Kajínka existují pochybnosti. Policie nebyla schopna proti němu najít ani jediný přímý důkaz, který by ho mimo veškerou pochybnost usvědčil. Odsouzen na doživotí byl fakticky jen na základě výpovědi jediného svědka – Vojtěcha Pokoše. Pokud by se ukázalo, že všechno bylo jinak, může z Kajínka být velice zámožný člověk. Mohl by totiž na státu požadovat odškodnění. Podle zdroje z ministerstva spravedlnosti to v penězích dělá minimálně 300 korun za den.

„Dobrý advokát, a toho by si Kajínek dovolit mohl, kdyby mu slíbil procenta z vysouzené sumy, by snadno vysoudil i tisíc korun za den,“ dodal zdroj Blesku. A to by k dnešnímu dni celkem dělalo 6 264 000 korun. Pochopitelně bychom to zaplatili my všichni.

Kajínek je možná nejkřiklavějším případem liknavosti a drahoty českého vězeňství. Ta je umocněna ještě tím, že nikdo z vězňů nemusí pracovat, když nechce.

paja296 ( 5. dubna 2011 11:57 )

poplatek za denní pobyt za mřížemi 150,- kč a poplatek za návštěvu soudu 300.-kč.

zvonilka ( 4. dubna 2011 12:07 )

Proč o Blesk spočítal jenom Kájínkovi? Mě by zajímalo kolik se takhle zaplatilo za čechy, kolik za cizince a kolik za menšiny žijící u nás. Jinak bych jim hotel určitě nedělala, nepracuješ dostaneš chleba a vodu.

divenka ( 4. dubna 2011 09:11 )

samozřejmě že na fotce není pravý... pravý má zelené oči

divenka ( 4. dubna 2011 08:59 )

http://www.blesk.cz/clanek/bijak-novinky/140428/kajinkovi-promitnou-kajinka-ve-vezeni.html hezký, prý figurant... ano x ne ???? Ale ve filmu hraje jiný, comu není tak dokonale podobný. pravdu jeslti je vinnen, nebo se asi nikdy nedozvíme.... odsouzen na základě jedné jediné výpovědi a snad nějakých nepřímých důkazů. Hm, takže nepřímé důkazy stačí k morální a společenské likvidaci... no potěš, to se může za chvíli stávat nejen zlodějíčkům, že budou obviněni a usvědčení z čehokoliv, protože opatřit si pár otisků aniž by to dotyčný zpozoroval asi není problém.... Za chvíli se takto začnou obviňovat i lidi, kteří se spolu nepohodli a myslí si, že jsou v právu. Proč se domáhat čehokoliv v občanském sporu, když takhle to půjde vyřešit definitivně....

janstanek ( 4. dubna 2011 07:16 )

Toho zmetka vykastrovat a popravit!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud