Vojáci se samopaly vtrhli do České televize

Vojenská policie vtrhla do České televize
Autor: ČTK, ap - 
11. března 2011
21:01

Do sídla České televize (ČT) v Praze vtrhla dnes večer asi desetičlenná skupina ozbrojených příslušníků Vojenské policie (VP). ČT se s vojáky pře o vydání složky pocházející z Vojenského zpravodajství, kterou měl jeden z redaktorů a která se vztahuje ke kauze bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.

Mluvčí VP Jan Čermák ČTK řekl, že mají soudní příkaz. ČT ukázala ve vysílání, jak vojáci v kuklách přeskočili turnikety a uzavřeli chodbu, kde se nachází kancelář redaktora Karla Rožánka. Na místě jsou i příslušníci Policie ČR.

Zakuklenci se samopaly

Zhruba po půlhodině vojáci chodbu uvolnili a kancelář začali prohledávat. Vedoucí domácí redakce ČT Robert Malecký ČTK řekl, že televize zvažuje další postup. "Rozhodně se hodláme obrátit na nejvyšší činitele v této zemi," prohlásil. Na svém webu ČT oznámila, že se kvůli zásahu obrátí přímo na premiéra Petra Nečase.

"Vojenská policie se v tomto okamžiku na základě soudního příkazu k prohlídce jiných prostor pokouší zajistit důkazy ve věci důvodného podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované informace. Důkazy se podle našich zjištění mají nacházet v jedné z kanceláří v budově Zpravodajství ČT," řekl Čermák ČTK.

Redaktor zpravodajství ČT Petr Vašek přítomným novinářům řekl, že do patra budovy vběhlo asi pět zakuklených vojenských policistů se samopaly. Zpočátku se prý chovali arogantně, situace se zklidnila až po příchodu Policie ČR, která zasahující vojáky legitimovala. "Probíhá trestní řízení, do kterého nechci ani nemohu zasahovat. Vycházím z toho, že Vojenská policie koná v souladu se zákonem a na základě soudního příkazu," sdělil ČTK formou sms zprávy ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Redaktor: Dokument byl odtajněný

Tři příslušníci Vojenské policie ve čtvrtek na Kavčích horách v budově zpravodajství veřejnoprávní televize požadovali složku vytvořenou ve Vojenském zpravodajství v roce 2007. Spis, který vedl k odchodu bývalého ředitele Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka, či jeho kopii měl k dispozici redaktor Karel Rožánek, který o případu v televizi informoval.

Rožánek v rozhovoru pro server iHNed.cz, pořízený několik hodin před dnešním policejním zásahem, uvedl, že v době, kdy materiál získal, tedy počátkem letošního roku, věděl, že je odtajněný. Údajně mu to potvrdil i ministr obrany. Nyní prý už dokument nemá. "Pravděpodobně jsem ho vyhodil se starými papíry. Já to odvysílal a tím ten dokument už pro mě neměl žádnou cenu, abych ho dál schovával," dodal.

jakub-moravec ( 16. března 2011 01:06 )

sulko, to chceš říct že od prosince příštího roku se bude v Česku psát teprve rok 1982 ? Tak to beru a nastěhuji se tam

clarocesi ( 13. března 2011 18:54 )

Naprosto souhlasím.Nechápu jak socani a komančové šílí.Za komančů by se nikdo nikoho neptal, ale hlavně by si to žádná televize nikdy nedovolila.Páni novináři si bohužel myslí, že mohou vše.Odstoupit by měl ředite ČT, protože dovolil získání těchto materiálů a potom potrestán ten, kdo tyto materiály vynesl - ukradl.

manolla1 ( 13. března 2011 06:58 )

!

cocococo ( 13. března 2011 00:15 )

Ja tomu neverim.V ODS je bitka jako vysita a socani si taky hazou polena pod nohy.A KDU-CSL potazmo nekteri co uprchli do TOP - 9 ,se ted moc tresou aby ty zlodejny nevysli ven.Uvedomte si ,ze KDU melo MO min 17 let.Tak tam se muselo nahromadit tolik spiny ,za Sasa Krivohuby na lecbu tohoto bor-delu vyplejtva cely sklady olova.Drzim mu palce.Dejte na ma slova.

lipno ( 12. března 2011 15:34 )

Originál je o Slovensku

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud