Sumatra: Zemětřesení zabilo 13 lidí

Škody, které způsobilo zemětřesení a tsunami v Indonésii jsou obrovské.  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK - 
30. září 2009
13:26

Indonéský ostrov Sumatra ve středu zasáhlo zemětřesení o síle nejméně 7,6 stupně Richterovy škály. Nejméně 13 mrtvých, tisíce lidí po sutinami.

Oznámilo to podle tiskových agentur indonéské ministerstvo zdravotnictví. Nejvíce škod otřesy napáchaly ve městě Padang.

Čtěte: Sto mrtvých ve vlnách tsunami

V Padangu se v důsledku zemětřesení podle svědků zřítily stovky domů, polámaly se mosty, místy se rozhořely požáry. Ve městě vypukla panika, protože popraskalo vodovodní potrubí a ulice zalila voda. Vyděšení lidé vybíhali z domů. V celém městě nefunguje telefonní spojení.

"V sutinách domů jsou tisíce uvězněných," sdělil Rustam Pakaya, vedoucí krizového centra indonéského ministerstva zdravotnictví. Pod otřesy podle něj nevydržela například budova padangské nemocnice.

"Podél silnice se zřítily stovky domů. Je tu několik požárů, mosty jsou poškozené, panuje tu obrovská panika," popsal agentuře situaci na místě katastrofy jeden z obyvatel města, než mu vypadl telefonní signál.

Geologové již dlouhou dobu upozorňují, že Padang s 900.000 obyvatel může jednou zničit zemětřesení, protože leží na seizmicky aktivním bodě jedné z tektonicky nejneklidnějších oblastí světa. Podle odborníků město potřebuje lepší infrastrukturu, především více silnic a dalších únikových cest.

Epicentrum se nacházelo asi 50 kilometrů na severozápad od Padangu. Otřesy země pociťovali lidé i v hlavním městě Jakartě, kterou od Sumatry dělí stovky kilometrů, a v Singapuru i Malajsii. Ze singapurských mrakodrapů byli evakuováni lidé.

Indonéské souostroví leží v pásmu vysoké seizmické aktivity označovaném jako tichomořský ohňový prstenec a zažívá na 7000 zemětřesení ročně. Silné zemětřesení na západě Indonésie v prosinci 2004 a následné obří cunami připravily v regionu o život přes 230.000 lidí, z toho 170.000 právě v Indonésii.

Vlny cunami v úterý zasáhly tichomořské ostrovy Samoa, Americká Samoa a Tonga. Řádění živlu si vyžádalo zřejmě více než 100 životů, mnoho lidí utrpělo zranění. Tisíce rodin přišly o střechu nad hlavou.

unius ( 30. září 2009 19:13 )

na tohle se raci mrknete http://tojesila.cz/cz/s16/c1594-KAUZA-TOSKANA/n2176-Dovolena-v-Toskansku-zavani-podvody

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud