Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno 13°C

Letní vlna covidu sílí. Imunita po omikronu rychle mizí, varuje molekulární biolog Hajdúch

Autor: K. Beránková - 
15. července 2022
05:00

Omikron není žádné »přirozené očkování«, jak vědci doufali. Potvrdila to i studie, na kterou upozornil molekulární biolog Marián Hajdúch. Imunita, kterou získáme po prodělání nových variant covidu, rychle mizí.

Přitom právě omikron v Česku i Evropě naprosto převládá. Nyní se šíří hlavně subvarianty BA.4 a BA.5. „Prodělání infekce omikronem zanechává jen krátkodobou imunitu, která klesá na 50 % po 23 týdnech,“ uvádí Marián Hajdúch.

Po uzdravení z infekce původním kmenem koronaviru, alfou nebo deltou, jsme přitom byli chráněni před dalším onemocněním alespoň z 50 % i po 75 týdnů, tedy téměř rok a půl. „Proto bychom se neměli spoléhat na postinfekční imunitu a spíše zvážit na podzim očkování,“ radí molekulární biolog. Čekat na »nové vakcíny« podle něj nemá valný smysl.

„Pokud budou, tak spíše ke konci roku. Ale skoro jistě v té době bude v populaci cirkulovat něco jiného. Nicméně i současné vakcíny pořád dobře fungují. Co vím, tak mají prozatím dostatečnou účinnost proti všem variantám, i když efekt není trvalý, respektive dlouhodobý,“ vysvětluje Marián Hajdúch na sociálních sítích.

Jak nás chrání protilátky?

Protilátky a s nimi i ochrana před novým onemocněním se u předchozích variant koronaviru držely vysoko až 30 týdnů po prodělání nákazy. Pak zvolna klesaly, i po 75 týdnech od onemocnění chránily alespoň z 50 %. U omikronu byla ochrana před novým onemocněním v prvních týdnech velmi vysoká, což dávalo naději, že půjde o tzv. přirozenou vakcínu. To se ale bohužel nepotvrdilo. Protilátky z krve rychle mizí. Po 40 týdnech, tedy asi deseti měsících, nabízejí jen čtvrtinovou ochranu. Výsledky publikoval expertní tým univerzity v americkém Washingtonu.

Letní vlna nabývá na síle

V pátek testy odhalily 1837 nových případů. V neděli, kdy se však testuje minimálně, laboratoře ohlásily 245 nakažených. I to je o 88 případů víc než před týdnem. V nemocnici se léčí 222 lidí, z toho 14 bojuje o život ve vážném stavu. Situace se zhoršuje na celém starém kontinentu. Celkově v EU narostl počet nových případů o 20,7 % ve srovnání s předchozím týdnem.

Video  Infektolog Smejkal: Nakažených je více, než říkají čísla. Proč se lidé covidu nebojí?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

hahans ( 15. července 2022 10:08 )

Snad by se měl zabývat i následky, které změny DNA očkováním experimentální vakcínou přineslo. Patrně tím byla(i po vyjádření řady lékařů) poškozena obranyschopnost organizmu. Nevím o nějakém rozsáhlém průzkumu, jak očkování zapůsobilo na zdraví a jak se změna DNA projeví na dalších generacích. Jistě by také stál za úvahu průzkum, jak změny DNA po očkování a následném prodělání covidu vytvářejí nebo nevytvářejí další covidové varianty !

jarby ( 15. července 2022 10:05 )

Další " odborník " vytažený kouzelníkem Pokustónem z klobouku. Už dejte s tou čínskou chřipkou pokoj a věnujte se raději třeba boji s rakovinou. 👎

Hohenegr ( 15. července 2022 06:39 )

Lidi si zničili přirozenou imunitu pseudoočkováním a teď se nestačí "odborníci" divit.

Jirik-ta ( 15. července 2022 05:23 )

naše kapacity agitují

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa